Середа, 24 Квітня, 2024

Запорізький музей «Фаетон»: автомобільні скарби України

Любов до ретро автомобілів відображається у великій кількості шанувальників цього автентичного стилю. Для багатьох любителів ретро автомобілів, у всі часи це було не просто засобом транспорту, а й предметом розкішного естетичного захоплення. Ретро автомобілі втілюють в собі історію і традиції автопрому минулих поколінь, яка викликає ностальгію і романтику в серцях багатьох людей у всьому світі. Сьогодні розповідаємо про найбільший приватний музей в Україні –  запорізький музей техніки “Фаетон”. Більше на zaporizhzhia-future.com.ua.

Історія розвитку музею “Фаетон”

Запоріжжя здавна було відоме завдяки своїй автомобілебудівній галузі. Тож зовсім не дивно, що у 2008 році саме тут відкрили музей ретро автомобілів “Фаетон”. Розпочалося все в далекому 2001 році, тоді було засновано автомотоклуб імені Леоніда Хлевного. Автоклуб організував виїзні виставки на природі в день Перемоги або день міста. Відтоді члени громадської організації купляли, знаходили та реставрували зразки техніки, і якщо у 2012 році в музеї налічувалося лише дві виставкові зали, то вже у 2016 їх було п’ять. Визначною датою для музею вважається 6 грудня 2011 року. Саме цього дня відбулось офіційне відкриття “Фаетона” і відтоді розпочався його стрімкий розвиток. Майже кожного року Запоріжжя святкує відкриття нової зали у “Фаетоні”.

З грудня 2011 року музей розмістився у великій новій будівлі, де було створено стаціонарну експозицію і вже 2012 року відкрили другий зал музею, в якому представлено техніку і зброю часів Другої світової війни. У залі музею продемонстровано вражаюче розмаїття серійних і рідкісних експериментальних зразків військової техніки, а також колекцію стрілецької зброї. Ця військова колекція вважається найбільшою та унікальною в Україні. Відносно меншу колекцію подібного роду можна знайти лише в деяких європейських містах, наприклад у Празі, де перед музеєм армії встановлено справжній  танк в робочому стані.

Буквально через рік, у 2013 році, відбулося відкриття третьої зали музею. Це зал вітчизняних автомобілів, таких як: “Запорожець”, “Жигулі”  та “Москвич”. Відтепер саме тут знаходиться найбільша колекція ретро техніки в Україні. У 2014 році вирішили відкрити нову велику залу, де можна буде виставити мототехніку та спортивні автомобілі. До початку 2016 року музей презентував п’ятий зал, в якому розміщена велика військова техніка, яку випускали з початку двадцятого століття, і цього року на екрани виходить документальний фільм “Фаетон. Машини часу”. Авторами цього проєкту виступив запорізький телеканал “ТВ-5”. 

У 2018 році було урочисто відкрито великий хол музею. Це затишна зона для відпочинку відвідувачів, де можна зручно влаштуватися на м’яких диванчиках та замовити смачну каву, яку продають прямісінько з “Хіпі-мобіля”. 

Музей не зупиняється на своїх здобутках і відкриттях, тому влітку 2019 року відкриває шосту залу музею – політехнічну. У цьому залі представлено різноманітну побутову техніку, що була у вжитку починаючи ще з кінця ХІХ століття. Зал експозиція якого налічує близько тисячі експонатів, велика частина якої присвячена старовинним грамофоном і магнітофоном з радіоприймачами, а також тут можна побачити старі швейні машини, пилососи, електробритви, старі телефони, побутові пристрої та приладдя для жіночої краси: фени, плойки і бігуді. Тут кожному гостю знайдеться “рідний” душі експонат, оскільки вся ця техніка запам’яталася ще з самого дитинства. Очі розбігаються від побаченого і захоплюють кожного відвідувача музею, незважаючи на те, хто це – дорослі чи діти. Таке сподобається абсолютно кожному, бо це наша історія і пам’ять.

У 2020 році музей “Фаетон” отримує статус офіційного партнера і члена міжнародної організації FIVA (Міжнародна Федерація Історичних Транспортних засобів).

Останній, на цей момент, великий виставковий зал було відкрито у жовтні 2021 року, до його запуску готувалися впродовж року, це з нуля збудована будівля, у якій зібрано сільгосптехніку, залізничний і автотранспорт, а також військову та будівельну техніку. Гості мають змогу відчути себе фермерами з минулого і дізнатися, який вигляд мали плуги, зернодробарки та борони того часу. Деякі з них були виготовлені в Запоріжжі на заводі Абрахама Коопа (нині це Запорізький автомобілебудівний завод).

Незважаючи на поважний вік, експонати мають доглянутий і новенький вигляд.  Майже  всі презентовані транспортні засоби – у робочому стані. Створюється враження, що вони щойно прибули з виробництва.

Велика ретро колекція

Сім великих приміщень музею “Фаетон” – це по-справжньому історична та неповторна експозиція з більш ніж 200 одиниць спецтехніки. Сюди слід завітати, аби на власні очі побачити, наскільки змінилися автомобілі протягом останніх 100 років, як змінились вподобання людства та створювалась історія.

Автомобілі збирали з усіх куточків України впродовж довгого часу. Якісь купляли, інші – знаходили на звалищах, а потім відновлювали.  Перший екземпляр майбутньої колекції клуба, ЗІС 1944 року, придбали у 2001 році для реклами будівельної компанії. Тоді у 2003 році автівку було продемонстровано на параді Перемоги, де вона дуже сподобалася жителям та ветеранам Запоріжжя, завдяки чому і виникла ідея створення музею. 

Тож, пропонуємо вам перелік виставкових об’єктів музею ретро транспорту “Фаетон”, які вам обов’язково слід побачити:

  • “Полуторка” ГАЗ-АА 1935 року виробництва – найстаріша вантажна машина в Україні.
  • WillysMB і DodgeWC51 – автомобілі, які були поставлені в СРСР зі США в рамках ленд-лізу.
  • “Запорожець” – культове авто нашого міста.
  • ChevroletDelray – це вишуканий автомобіль, на тлі якого виходять “дорогі” світлини.
  • Довоєнний Buick, чиї сяючі крила зачаровують та гіпнозують.

У музеї зібрана велика бібліотека технічної та історичної літератури, а також тут для всіх охочих проводять екскурсії. 

Наостанок рекомендуємо вам дивитися не лише на всі боки, а й інколи здіймати голову – під стелею музею “Фаетон” можна побачити великий літак, від зовнішнього вигляду якого може захопити дух.

Цікаві факти музею

В історичних місцях завжди ховаються таємниці та цікаві факти, які розповідають нам чимало нового та дивовижного про минуле. Музей “Фаетон” у Запоріжжі не є винятком, маючи у своїй колекції не лише унікальні експонати, а й цікаві факти. Тож наведемо деякі з них:

  •  “Фаетон” внесений до Книги рекордів України, як наймасштабніший музей за кількістю автомобілів і мотоциклів.
  •  У деякі авто музею “Фаетон” ви можете сісти всередину кабіни, покрутити кермо і зробити фото.
  • Більшість моделей машин на ходу, тож можна взяти в оренду майже будь-який транспорт і покататися вулицями міста на яскравому ретро автомобілі.
  • Авто і техніку музею часто використовують для зйомок фільмів, кліпів та історичних реконструкцій.
  • У музеї працює сувенірна крамниця, і якщо вам сподобається якась автівка, можна буде купити її невелику версію на згадку про відвідування музею.

Запорізький музей “Фаетон” став не тільки свідком великої історії, а й її частиною, зберігаючи найцінніші автомобільні артефакти та даруючи можливість зануритися в атмосферу минулих епох. Колекція ретро автотранспорту дає змогу відвідувачам насолоджуватися красою багаточисельної техніки минулих років і зберігати спогади про часи, коли автомобілі не були простим засобом для пересування, а символізували свободу, прогрес і високий статус.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.