Кіберспорт – один із сучасних спортивних занять, навколо якого багато дискусії: чи варто його вважати повноправним видом спорту. Через ці неузгодження у нашій країні, офіційно було визнано лише у 2020 році, попри те, що протягом тривалого часу у нашому місті вже були кіберспортивні організації, гравці, і команди. Тому історія запорізького кіберпростору ділиться на дві віхи: до юридичного визнання і після прийнятого рішення. Про те, як кіберспорт формувався у Запоріжжі: становлення ігрового виду спорту у місті, перші змагання, федерації, офіційне визнання і сучасне становище – читайте далі на zaporizhzhia-future.com.ua.
Кіберспорт у Запоріжжі: до офіційного визнання
Початок історії кіберспорту у нашому місті доволі похмурий і нічим не відрізняється від становлення ігрових змагань в інших населених пунктах. З часом, як по всій Україні, так й у Запоріжжі почали з’являтися перші турніри, гравці, які з часом будуть легальними атлетами – у відеоіграх. Однак, до цього кіберспортивному комьюніті, у промисловому місті, доводилося не легко. Змінили ситуацію поява перших ігрових клубів у Запоріжжі, де тутешня молодь псувала собі зір і статура, на думку їхніх батьків. Однак, ігромани мали інший погляд на це, хоч у юному віці ще не усвідомлювали, до чого можуть дійти зі своїми забавами. Тих вищезгаданих клубів було й не так багато, але, це не зупиняло хлопчиків і дівчаток долати велику відстань, щоб пограти годину в улюблену гру. Саме пристрасть до відео-ігор є головною причиною появи кіберспорту, як у Запоріжжі, так у країні в цілому. А практичному становленню ігрових змагань відіграло головну роль – проведення перших турнірів серед фанів ігор, які організовували студентська спілка на базі університетів Запоріжжя. До прикладу відомий креативний рух “ZIEITCyberCup”, 27 грудня 2019 року, для своїх студентів Запорізького національного університету проводили турніри по ігровому виду спорту. Команда «кіберспортивного Запоріжжя», а саме соціально відповідальна молодь: студенти, професійні кіберспортсмени й представники федерації кіберспорту України в Запорізькій області – усі вони відштовхнули від творчого дна ігрове майбутнє місцевих кібер атлетів, після чого розпочався стрімкий розвиток цієї культури. Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій у 2019 році вдало провів спільний турнір з кіберспорту за допомогою різним громадським і державних організацій.”ZIEITCyberCup 2019″ запам’ятався багатьом ігроманам міста, а для когось став “першим кіберспортивним коханням” – пристрастю, що надалі буде підґрунтям формування професійної кар’єри запорізьких кібер-атлетів. Також сприяло становленню ігрового виду спорту у Запоріжжі – Федерація Кіберспорту Запоріжжя. Організація утворилась у травні 2019 року, займалися проведенням турнірів серед місцевих, а, ті, хто зайняв призові місця навіть підготувала грошове заохочення.
Федерація проводила ще курси для початківців у цій сфері, щоб розвивати нове покоління гравців. Так з часом кіберспорт став ширшим явище у Запоріжжі, а в Україні в цілому набрало доволі високого рівня. Це спричинило справжню кіберспортивну революцію в ігровому просторі країни.
Кіберспорт – офіційний вид спорту в Україні: що змінилося для запорізьких кібер-атлетів
Визнанням кіберспорту в Україні відчинило двері для багатьох запорозьких кіберспортсменів, які колись виступали на міжнародному рівні й у національному чемпіонаті, але, їхній статус був не офіційний. З 2022 року, коли рішення було прийнято багато наших кібер-атлетів почали об’єднуватися у команди й представляти Запоріжжя в ігрових змаганнях. 11 грудня 2021 року відбувся міський турнір з кіберспорту – змагання з Counter Striker: Global Offense. Організаторами заходу були – управління по роботі з молоддю та сім’єю департаменту спорту, сім’ї та молоді Запорізької міської ради. Більше 20 команд по 5 осіб у складі зареєструвалися для участі у турнірі. Змагання тривали у два етапи – на першій стадії учасники зійшлися в онлайн-кваліфікаціях, а потім змагалися офлайн. Переможцем змагання стала команда – “99problems”. Однак, грамоти та цінні подарунки від організаторів отримали всі переможці та призери.
Масштабний турнір проходив в комп’ютерному клубі “Legion”, через розповсюдження пандемії COVID-19 – захід відбувся з дотриманням усіх карантинних норм. Навіть після повномасштабного вторгнення сучасний кіберпростір у Запоріжжі не зникає. 26 червня 2022 року, у волелюбному місті пройшов турнір із комп’ютерних ігор Dota 2 та CS:GO. Такого роду змагання за останні роки для місцевих вже стало приємною звичкою, а популяризації кіберспорту у Запоріжжі від цього отримало лише одні плюси.