Власником космічного бізнесу на одному рівні з Ілоном Маском, Джеффом Безосом, Річардом Бренсоном та Полом Алленом, Максим Поляком став не одразу. Потяг до далекого та невідомого космосу мав ще змалку, адже виріс у родині інженерів, що працювали на запорізькій філії «Хартрон». Успішно закінчив 28 школу з поглибленим вивченням фізики та математики, Максим планував вступити до Московського університету ім. Баумана, але криза 90-х усе змінила. Мрії про космічні розробки та власний бізнес відійшли на другий план, але не були забуті. Історія успіху запоріжця, який заснував десятки успішних компаній закордоном та попри це не забув свої коріння – далі на zaporizhzhia-future.com.ua.
Перший мільйон
За освітою Максим лікар-гінеколог, але кар’єри у цій сфері в нього так і склалось. Маючи здібності й безумовно розуміння у сфері передових технологій вирішив взятись за ІТ. У 2001 році заснував першу аутсорсингову компанію в Україні «AlarIT Ukraine». Холдинг створював програмне забезпечення для Європи, США та Канади. За рік роботи зміг вийти на прибуток у 10 тисяч доларів на місяць. Тоді ж у 2002 році у Максима виникла ідея не працювати на когось, а створити власний продукт і вийти на світову біржу.
Паралельно з цим Максим відкриває дейтинговий сервіс Cupid plc, а за рік емігрує до Единбурга, де знайомиться з британським інвестором Біллом Добі. Разом вони засновують IDE Group, в яку увійшли Cupid plc, компанія з розробки комп’ютерних ігор Murka, платформа для аналізу та тестування сайтів Maxymiser та HitDynamics. Остання орієнтувалась на клікабельну рекламу Google на вебсайт з пошуку товарів чи послуг, аби відстежувати трафік, що конвертувався в гроші. За кілька місяців у 2006-му холдинг придбала американська компанія Hitwise, за 6 мільйонів доларів. Тоді ж Максим заробив свій перший мільйон, вклавши в розробку стартапу в 120 разів менше.
За крок до мрії
Кар’єра запорізького ІТ-бізнесмена йшла в гору. У 2010-му дейтінг сервіс Cupid plc. вийшов на Лондонську Фондову біржу за рік ставши технологічним проривом з найстрімкішим розвитком. Дохід він компанії склав 125, 4 мільйони, а вартість активів сервісу оцінювали в майже у 205 мільйонів доларів.
Вже за два роки Максим заснував ще одну фірму з розробки соціальних та мобільних ігор для таких відомих платформ, як Google Play, Facebook, Apple Store та Amazon. Паралельно з цим емігрує до США у Кремнієву долину, де зародились світові компанії-гіганти та стає співзасновником інвестиційного фонду Noosphere Ventures. Звідси починається шлях у підтримці інженерних інновації та вливання коштів у перспективні стартапи.
З ІТ у космос
У США Максим Поляков вирішує зосередитись на космічних технологіях та виходить за рамки Земної орбіти засновуючи компанію з аналізу даних системи спостереження за планетою (EOSDA). І коли Маск та Безос намагались врятували людство від катастрофи, Поляков вирішив зрозуміти, що саме відбувається навколо планети. Бувши ідейником та слідуючи теорії Вернадського, Поляков поставив за мету покращити життя людства мають знання про вплив на Землю.
Комерційне підприємство впровадило хмарну платформу для обробки супутникових даних за допомогою штучного інтелекту. Продавши капіталізовані ІТ-компанії у 2017 році завдяки Noosphere Ventures, запоріжець придбав збанкрутілий космічний стартап Firefly Space Systems, перейменувавши її згодом на Firefly Aerospace. Так дитяча мрія займатись ракетно-космічними технологіями Максима стала реальністю.
До 2021 року Firefly активно займається розробкою ракети Alpha, аби доставляти малі вантажі на сонячно-синхронну орбіту чи навколоземну. Перший старт зазнав поразки, через витік палива. Повторне випробування було у 2022 році. Firefly вийшла на орбіту у 300 кілометрів з 35-кілограмовим вантажем.
Вже у січні 2023 ракета Falcon 9 Ілона Маска вивів супутник EOS SAT-1 Полякова на низьку навколоземну орбіту. Нині ж компанія запоріжця співпрацює з урядом США та NASA.
Філантропія та розвиток української інженерії
Основна робота компанії Firefly у США, а от науково-дослідний та конструкторський центр в колисці української космонавтики Дніпрі. Для запоріжця було надважливим зберегти технологічний кластер єдиного підприємства в Україні, що спеціалізувався на розробці ракето-космічних запчастин «Південмаш». Як наслідок, завод отримав замовлення на виготовлення деталей, зокрема сотні камер згорання, півтисячі агрегатів автоматики та сорока турбонасосів для Firefly Aerospace. В додачу до цього там відкривають й дизайн-бюро з виготовлення частин продукції для майбутніх ракет на 3D-принтері для відпрацювання технологічного процесу та випробувань Firefly. На підприємстві закипіла робота.
(Зліва виготовлені на 3D-принтері у Дніпрі, з справа радянський зразок)
Одночасно в Україні відкривається Асоціація «Ноосфера», що дала можливість молодим винахідникам реалізовувати важливі ініціативи, а зацікавленій молоді доступ до передових наук з роботехніки та ракетомоделювання вивчаючи STEM освіту. Менторство отримала й запорізька Політехніка, де працює віртуальна лабораторія NES Pulse інжинірингової школи Noosphere.
У 2021 Поляков придбав колишній будинок побуту «Ювілейний» у Запоріжжі, де планує облаштувати інноваційний хаб для дітей.
З початку повномасштабного вторгнення підтримка Полякова України лише зросла. Він донатить мільйони доларів на армію дронів, благодійні фонди, купує антидронові рушниці для ЗСУ. Посприяв купівлі «пташки» супутника фінської компанії ICEYE та річний доступ до бази супутникових знімків, саме запоріжець Максим Поляков.