Вівторок, 28 Травня, 2024

Найдовші вулиці Запоріжжя

В історії назв вулиць, як, власне, і будь-яких інших топонімів, можна простежити всю історію думки людей, які коли-небудь цю територію населяли. А спостереження крізь товщу років за тим, як створювалися, називалися і розвивалися вулиці великих міст, дає дуже багату поживу для роздумів. Далі на zaporizhzhia-future.

Дивись, де йдеш

Безумовно, не можна сказати, що якісь вулиці менш важливі для населеного пункту, в той час, як якісь – більш. Однак незаперечним є той факт, що одні магістралі стають стратегічно потрібними, в той час, як інші не отримують належного розвитку і знаходяться в простому, приємному і невибагливому статусі милих, тихих і зелених. А чим же можуть похвалитися ось ті, перші, про які всі чули і які всі знають?

Одним з рекордсменів в Запоріжжі є його центральний проспект. За роки свого існування він поміняв з півдюжини найрізноманітніших назв і перерахував на своїх адресних табличках, здається, весь цвіт політичної думки різних епох, від Леніна до Гітлера (історичний факт – цей проспект дійсно офіційно носив ім’я фюрера за часів фашистської окупації, і також офіційно називався більшу частину свого існування ім’ям вождя пролетарської революції). Його теперішнє ім’я – проспект Соборний – прийшло з глибини вісімнадцятого століття, від того факту, що саме на ньому стояв колись перший кафедральний собор старого Олександрівська, а в наш час гордо стоїть його оновлена ​​і помолоділа копія.

Привілеї та регалії

Крім цілої колекції різних назв, головний проспект Запоріжжя також приміряв на себе чимало прогресивних рекордів і досягнень. Так, народний поголос стверджував в вісімдесятих і дев’яностих роках минулого століття, що саме він є найдовшим в Європі. Трохи пізніше стало очевидно, що це не так, і до нього приклеївся новий ярлик: найдовший головний проспект в Європі, на противагу іншим- неголовним, але протяжним своїм конкурентам. Крім цього, проспект Соборний вміє маніпулювати своєю довжиною. Так, в різних джерелах ви можете зустріти досить суперечливі дані: вказується, що довжина проспекту Соборного 11 кілометрів, і тут же – що становить вона цілих 13 кілометрів. У чому ж тут справа? Виявляється, окремі дослідники включають в довжину проспекту і протяжність проїжджої частини греблі ДніпроГЕСу, з якою він зливається і в яку переходить. Інші дослідники вважають за краще цього не робити.

Як би там не було, а саме проспект Соборний вважається в наш час головною магістраллю Запоріжжя. Саме вздовж нього шикуються різні установи та локації, проводиться першочергове озеленення і навіть реновація фасадів будинків.

Паралельні прямі

Є, однак, у нього і свій «дублер» – як у справжньої кінозірки. Це вулиця Перемоги, яка, йдучи більшу частину паралельно проспекту Соборному, потім робить поворот і перетинає його в районі вулиці Адмірала Нахімова.

У Запоріжжі часто можна почути жарт про те, що весь громадський транспорт має всього два маршрути: «По проспекту» або «По Перемозі». І це частково відображає реальну ситуацію в місті – не тільки з транспортом, а й з розміщенням різних установ і навіть з проведенням заходів. Альтернативи у запоріжців небагато: вибір буде в основному в межах цих двох магістралей.

«Родзинкою» вулиці Перемоги є наявність в самому її початку декількох вельми старих будівель (що, загалом-то, для Вознесенівського району взагалі не характерно).

Крім вулиці Перемоги, є ще кілька транспортних магістралей, які можуть при нагоді претендувати на роль замінника проспекту Соборного. Розташовані вони, відповідно, трохи вище або трохи нижче нього. Мова йде про Набережну магістраль, яка простяглася через Вознесенівський і Олександрівський райони до Комунарського, а також вулицю Незалежної України. Вона розташована трохи вище проспекту в Вознесенівському районі Запоріжжя. Цікава історія перейменування цієї вулиці. Так, відповідно до закону про декомунізацію, передбачалася зміна колишньої назви цієї вулиці – 40 років Радянської України. Після довгих дебатів обрали нову назву, яка підкреслювала ту ситуацію, яка склалася в політичній площині: вулиця Незалежної України.

Що ж стосується Набережної магістралі, то протягом багатьох років місто докладає значних зусиль для того, щоб зробити її повноцінною заміною центральним вулицям. Так, зокрема, було виконано дорогий ремонт дорожнього покриття, поступово розвивається інфраструктура, створюються рекреаційні заклади, розширюється транспортна доступність Набережної.

Архітектурні малюнки

Чимало цікавих вулиць можна виявити також в спальних мікрорайонах міста Запоріжжя. Так, скажімо, дуже цікава доля двох головних транспортних магістралей Хортицького району – проспекту Ювілейного та вулиці Задніпровської, яка після перейменування стала називатися ім’ям Василя Сергієнка. Мало хто знає, що, оскільки Хортицький житловий масив інтенсивно забудовувався в радянські роки, було прийнято рішення зобразити герб у вигляді схрещених серпа і молота не звичним способом – в мозаїці або малюнку, а архітектурним. Такими чином, серпом повинна була стати вулиця Задніпровська, і саме тому вона спроектована зігнутою, а молотом – проспект Ювілейний, і саме тому він збудований прямим і перетнутим з Задніпровською. Видно такі «архітектурні малюнки», природно, тільки з великої висоти, і городяни, які живуть на цих вулицях, в більшості своїй і не підозрюють про це.

Нові часи – нові герої

Втім, змінилися часи, змінилися життєві пріоритети і вектори розвитку цілої країни і суспільства в цілому, і нові топоніми відображають мислення вже нових поколінь людей. Це правило яскраво проявило себе з однією з найдовших вулиць Дніпровського району. Раніше, до 2016 року, вона називалася Кремлівською. Однак помилковим було б вважати, що на честь відомої архітектурної споруди. Ім’я було дано вулиці на честь одного з військових з’єднань, яке відзначилося в ході Громадянської війни на початку двадцятого століття. Проте, нові часи – нові герої, і вулиця отримала ім’я відомого активіста Євромайдану, активіста Автомайдану, – Сергія Синенка. Ця людина загинула через підпал його машини, проте пам’ять про його погляди і дії увічнена в адресних табличках цієї вулиці.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.