Запоріжжя – велике індустріальне місто, яке виросло з маленького містечка Олександрівськ. Він славиться не лише своєю промисловістю, а й пейзажами, які радують око та душу, тому його не оминув наш кінематограф. Так місто стало часто миготіти в історичних фільмах. Сьогодні ми поговоримо про кілька із них. Більше на zaporizhzhia-future.com.ua.
“Тарас Бульба” 2009 р.
Тарас Бульба – історична повість Миколи Гоголя, за якою знято фільм. Оскільки повість про козаків, логічно було зняти кіноверсію у козацькій столиці. Зйомки проходили на острові Хортиця та в історичному комплексі “Запорізька Січ”.
Сюжет: Події фільму відбуваються наприкінці 16 століття. Цей період історії був важким для козаків, оскільки вони вели війну із Річчю Посполитою. У центрі картини – родина козака Тараса Бульби. Глава сімейства зустрічає синів, які приїхали з навчання додому. Через деякий час батько із синами вирушає до Запорізької Січі. Туди Тарасові надходить звістка з дому, про те, що його дружину вбили поляки, що напали на хутір. Запорізьке військо вирушає у бій із “ляхами”.
Один із синів, Андрій, зраджує свою сім’ю через кохану, яка є дочкою одного з польських воєвод, і переходить на бік ворога. Коли вороже військо нападає на козаків, Тарас бачить у їхніх лавах свого сина та вбиває його.
Остап, другий син, потрапляє у полон і його відправляють на публічну кару. Тарас не встигає визволити його з полону і бачить, як Остап гине.
Втративши все, Бульба намагається помститися ворогові, але його спроби марні. Потрапивши у полон, він знайшов свою смерть у вогні.
З 2014 року фільм заборонено до показу в Україні, оскільки спотворює історичні події та є антиукраїнським, так було сказано у повідомленні Держкіно.
“Слуга народу-2” 2017 р.
Фільму “Слуга народу-2” частково знімали у Запоріжжі. У кадри фільму потрапили мости, що будуються не перший рік, острів Хортиця та гребля ДніпроГЕС. Також було знято президентський номер у “Khortytsa Palace”.
Сюжет: Президент приїжджає до Запоріжжя подивитися, чим тут займається місцева влада і подивитися на життя міста. Його не влаштовують недобудовані мости та очисні системи “Запоріжсталі”. Влада міста не в захваті від світогляду та підходу до політики нинішнього президента, адже все, що вони так люблять і цінують, зневажає чесний “Слуга Народу”, і вони повинні йому підкорятися.
“Я – Хортиця” 1981
Події фільму здебільшого відбувалися на острові Хортиця.
У фільмі брали участь школярі. За деякими даними, під час зйомок загинув школяр через необережне поводження з вогнем.
Сюжет: Фільм заснований на реальних подіях. Перші місяці Другої світової війни німці захоплюють острів Хортиця.
Невелика група радянських солдатів, опинившись відрізаною від війська, веде завзятий бій з фашистами. Декілька школярів, з загону “Юні чапаєвці” допомагають солдатам. Хлопці допомагають переправляти поранених до Запоріжжя. Перемога їм коштувала дорого.
Фільм присвячений 40-річчю подвигу “Юних чапаєвців”
“Весна на Зарічній вулиці” 1956 р.
“Весна на Зарічній вулиці” – популярний фільм 1950-х років. Знімали кіно у нашому місті. Місцеві вулички, “Запоріжсталь” та “Дніпроспецсталь”, кілька місцевих шкіл використовувалися як знімальний майданчик та декорації.
Сюжет: події романтичної драми відбуваються у повоєнний час. Тоді стали набирати популярності школи для працюючої молоді. В одну з таких шкіл пішла працювати вчителькою молода дівчина Тетяна, яка щойно закінчила педагогічний інститут.
Дорослі учні не дуже шанобливо ставляться до молодої вчительки.
Тепер робота для головної героїні стала справжнiм жахом. Але самий пік труднощів припадає на час, коли один з її учнів починає проявляти нотки уваги.
До речі, після виходу фільму на екрани, у Запоріжжі з’явилася вулиця під назвою “Зарічна”.
“Єдина” 1975 р.
Фільм “Єдина” практично повністю знято у Запоріжжі. До речі, у мелодрамі одну із ключових ролей зіграв Володимир Висоцький.
Сюжет: Коля Касаткін дуже любить свою дружину. Вона для нього – ідеал жінки. Але якось він дізнається, що дружина йому зраджує. Заставши свою кохану з іншим, герой подає на розлучення.
Новий шлюб не приносить Миколі щастя, адже він так само кохає свою дружину. І Микола, і Тетяна, його колишня дружина, зрозуміли, що втратили не лише одне одного, а й сенс життя.
Спеціально для фільму Висоцьким був записаний романс “Ранок туманний”, у фільмі його виконав жіночий хор.
“В одне-єдине життя” 1986 р.
Зйомки фільму проходили на комбінаті “Запоріжсталь”.
Не дуже цікава виробнича стрічка – поєднання заводської тематики, внутрішньосімейних та міжособистісних відносин.
Фільм знімався під час Чорнобильської катастрофи, тяжкий час для країни.
Сюжет: Директор одного з найбільших металургійних комбінатів Роман Зоренко має модернізувати підприємство. Але виникають певні складнощі, оскільки для того, щоб здійснити цей проект, потрібно повністю зупинити роботу підприємства, а начальство цьому чинить опір. Тоді, щоб догодити, герой переробляє проект, і від цього страждає якість.
Тоді, щоб заспокоїти своє сумління і зробити все, як треба, Роман Зоренко бере всю свою волю в кулак і починає відстоювати початковий проект.
Класична драма, не кожному буде до смаку. Підходить більше для того, щоб вивчити його як історичне джерело.
“Люди та звірі” 1962 р.
Кілька сцен фільму знято у Запоріжжі.
Сюжет: У основі фільму лежить доля офіцера Олексія Павлова. У 1942 році офіцер потрапив у полон, а потім до концтаборів і залишився живим.
Бажання повернуться на батьківщину у головного героя не виникало цілих 17 років, після того, як вiн надіслав листа своєму братові і не отримав відповіді. Після таких довгих поневірянь Олексій все ж таки повертається в СРСР, де зустрічає жінку, яку він врятував від смерті в блокадному Ленінграді, Ганну Андріївну. Жінка зупинилася у готелі разом із своєю донькою Тетяною.
Утрьох вони їдуть до Сімферополя, до брата Олексія. Протягом фільму героя переслідують болючі спогади про минуле, адже не так просто викинути з голови час війни.
Головний герой фільму Микола Єременко був учасником Другої світової війни і справді перебував у полоні.
Здебільшого тут зібрано радянські фільми. Не кожному буде до смаку, не всі зрозуміють проблеми минулого, бо зараз це вже не є актуальним. Але принаймні радянський кінематограф вартий вашої уваги. Хоча б просто для того, щоб ознайомитись із радянськими режисерами, яких забороняли через пропаганду та агітацію. Так більшість режисерів та їхнi твори віддзеркалювали історію всієї країни.