Рекреаційні місця, зазвичай, є своєрідними “перлинами” будь-якого міста. При них кажуть, їх друкують на листівках та календарях, про них згадують та фотографуються на їхньому фоні, їх копіюють в інших населених пунктах та знімають у кіно. Парки, сквери, прогулянкові алеї та фотоальтанки у наш час можна зустріти практично у всіх великих містах країни, і навіть невеликих районних центрах. Є вони й у Запоріжжі. А ось у якому вони перебувають стані, чим можуть похвалитися і чим приваблюють запоріжців – побачимо разом. Детальніше – на zaporizhzhia-future.com.ua
У центрі міста біля руїн
Отже, першим гостям та мешканцям міста найчастіше згадується так званий Парк Трудової слави. І все завдяки його дуже вдалому розташуванню. Ця зелена зона затишно розмістилася в самому центрі міста, поряд із будівлею Запорізької міської ради. Парк Трудової слави мало нагадує городянам про власне працю, зате дозволяє досить непогано провести час. Ця споруда може похвалитися чудовою дитячою ігровою зоною (заради справедливості навіть зауважимо, що вона далеко не одна – на території парку розташовані кілька ігрових майданчиків, які розраховані на дітей різного віку, від найменших до підлітків), пуф-парком (діє виключно в теплу пору року), фігурами ландшафтного дизайну, фотозоною, автомобільним майданчиком для найменших (на ньому можна покататися на будь-яких колісних засобах для дітей – самокатах, велосипедах, гіроскутерах, роликах та моноколесах), невеликим фонтаном та ставком.
Апокаліптичний пейзаж
Вся ця пишність сусідить з бульваром Шевченка, відмінними закладами громадського харчування, Палацом культури, а також (несподівано в центрі міста!) грандіозними руїнами колишнього ресторану “Росія”. Цей заклад закрився кілька десятків років тому, але його непривабливі стіни з дахами, що прохудилися, і розібраними підлогами стали притулком для численних маргіналів і бродячих тварин. Саме за це неприємне сусідство Парк Трудової слави набув слави не трудової, а похмурої – адже колишня “Росія” своїм центральним входом дивиться якраз на прогулянкову алею парку. Не по-господарськи якось, чи не так?
Що не так у “Дубовому Гаю”?
Другим із запорізьких парків, як правило, згадують Центральний парк культури та відпочинку “Дубовий Гай”. Він розташований в Олександрівському районі міста, у районі річкового порту. Раніше “Дубовий Гай” був розвиненим і знаменитим парком: тут можна було змістовно і безпечно провести час на атракціонах, покататися на човнику по системі ставків, побалувати себе екскурсією по мотузковому парку, помилуватися білими лебедями, проїхатися верхи на коні і в кареті, а також подивитися на виступ аматорських театральних та музичних колективів на головній сцені. А головне – там можна було повноцінно долучитися до спілкування з природою, адже “Дубівка” була величезною територією, засадженою дубами та соснами.
Наслідки розрухи
Однак у наш час парк вже не зустрічає відвідувачів таким дзвінким пташиним співом та різноманітністю цікавих активностей. Більшість елементів ландшафтного дизайну давно і безнадійно зруйновані: не працює фонтан, розібрані клумби, зник мотузковий парк і стали непридатними деякі атракціони (наприклад, кануло в Лету всіма улюблене “Північне сяйво”). Ті, що залишилися, періодично ламаються і кататися на них вдається все рідше. Більше того – парк “Дубовий Гай” став причиною смертельного нещасного випадку навесні 2020 року. Після цього стало зрозуміло, що горде звання Центрального він збереже, швидше за все, лише на папері, а фактично давно вже “вийшов у тираж” і вступив у фазу стагнації та розпаду.
“Вознесенівський” прорив
Набагато кращі справи у парку, що розташувався у Вознесенівському районі Запоріжжя. Він має таку саму назву, як і сам район, і тому вивіска гордо інформує відвідувачів, що парк називається Вознесенівським. Слід зазначити, що найбільша кількість фінансових вливань і переробок за останні п’ять років відноситься саме до цього парку: наприклад, тут було встановлено кілька сучасних дитячих майданчиків, будиночки для водоплавних птахів, малі архітектурні форми, декоративні елементи з дерева та металу. Крім того – щороку до Дня міста (який відзначається, нагадаємо, у середині жовтня) тут руками фахівців-флористів та співробітників комунальних підприємств створюються унікальні картини із квітів, а також об’ємні квіткові скульптури. Доповнені різноманітними фонтанами та альтанками, а також декоративними газонами та маркет-плейсами для хенд-мейду у вихідні та свята, а також під час проведення ярмарків та фестивалів, майданчики Вознесенківського парку є чудовим місцем для неспішних сімейних прогулянок та вдалих фотосесій.
Парк Перемоги – дозвілля та спорт
Ще одним місцем приємного проведення часу для численних городян-любителів паркового відпочинку є знаменитий Парк Перемоги. Він розташований в Олександрівському районі, між корпусами П’ятої Міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги та трамвайним парком. Парк Перемоги може похвалитися повноцінною сценою для проведення масових заходів (включаючи криту зону для глядачів зі зручними лавами), дитячими майданчиками для різного віку, повноцінним тренувальним майданчиком для паркуру і зоною безкоштовних тренажерів, тенісним кортом, зоною виставки військової техніки, а також парком та декількома прекрасними ставками. Нещодавно неподалік парку, з боку Набережної магістралі, відкрили ще й незвичайний пам’ятник – він присвячений мотоциклістам, або, як їх ще називають у народі, байкерам. Його відкриття дещо затрималося через коронавірусний карантин, але все ж таки відбулося. Парк Перемоги теж не може похвалитися суттєвими фінансовими вкладеннями у свій стан, але поки що підтримується на цілком пристойному рівні. Втім, його обладнання вже неабияк зносилося, і тому в ремонт парку було б непогано вкласти кошти вже зараз, не чекаючи катастрофічного становища.
Паркове господарство Запоріжжя знаходиться якщо не в занепаді, то далеко не на коні. І виною тому, безперечно, фінансові труднощі. Адже в спальних районах міста також розташовано безліч подібних об’єктів, до яких у влади звично “не доходять руки”. У всякому разі, щоб виконати весь цикл необхідних робіт за один раз, не розтягуючи його на роки.