Вівторок, 28 Травня, 2024

Історія кам’яної скульптури Тараса Бульби на Хортиці

На запорізькій Хортиці багато різних історичних пам’яток. Там розміщенні святилища, кургани та пам’ятники. Один з пам’ятників – Тарасу Бульбі розташований перед входом до Запорозької Січі. Далі на zaporizhzhia-future.

Пам’ятник присвячений герою повісті

Запорізький скульптор зробив пам’ятник Тарасові Бульбі, який встановили перед входом у Січ в 2010 році. Це було приурочено 175 ювілею виходу першої редакції повісті «Тарас Бульба», яку написав Микола Гоголь. Саме її було екранізовано.

Для Хортиці ця повість має особливе значення, адже там вперше вказано назву славетного острова зазначили, що на ньому розташовано Запорозьку Січ. Саме звідси деякі люди дізнаються про острів, козацтво та Січ. За сюжетом саме сюди на Запорожжя головний герой твору, козак Тарас Бульба проводжав своїх синів на навчання, щоб вони там набралися розуму. Згодом вони дісталися до берегів Дніпра біля Хортиці. Там була Січ, яка часто змінювала своє місце розташування.

Як зазначає сам автор, саме із Запорозької Січі виходять міцні та горді хлопці, які порівнювалися з левом. Звідти ллється воля, сила та козацтво по всій країні. У творі Гоголь яскраво змалював звичаї та побут козаків, що жили на Січі. Та території комплексу і зараз можна ознайомитися з будівлями та побутовими речами часів козацтва. У деяких письменників та науковців Запорозька Січ ототожнюється саме з островом Хортицею. Це місце сили, столиця козацтва та мужності.

Перша скульптура Тарасу Бульбі

Було дуже символічно, що гранітна скульптура міцного козака стоїть перед входом на Січ. Це збірний образ міцного запорозького козака. Слід відзначити, що понад сто років тому у Запоріжжі вже був встановлений подібний пам’ятник козаку.

Скульптура з граніту, зроблена запорізьким скульптором Яківом Лібманом, стояла на території першого курортного закладу на базі «Алексадробаду» на початку 20 століття, заснований менонітом. Пам’ятник був розташований на місці, де зараз річковий порт. Тоді там виднілися пороги, Хортиця, Кічкаська переправа.

Пам’ятник герою повісті було встановлено на скелі на березі Дніпра, де була печера, яку люди називали печерою Тараса Бульби. У той час в одній з місцевих газет вийшла стаття присвячена перейменуванню «Александрабаду» на «Запорозьку Січ».

Вже 12 років гостей Хортиці зустрічає скульптура великого міцного Тараса Бульби з довгими вусами, «оселедцем», з люлькою та в широких шароварах. Біля нього постійно фотографуються відвідувачі комплексу. Він розміщений так, що дивиться на Січ. З одного Боку біля Тараса Бульби спуск до Дніпра, а з іншого стояв візок, в якому також можна було зробити світлину.

Багато туристів вважають, що Запорозьку Січ побудували для екранізації фільму. Керівництво історико-культурного комплексу зазначають, що це не так. Хоч у 2007 році зйомки фільму тут дійсно проходили. Головного Героя зіграв Богдан Ступка.

Тепер перед пам’ятником облаштовано зручну доріжку, поряд є заїзд з траси та парковка для автівок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.