Четвер, 2 Травня, 2024

Зміна та розвиток IT-сфери Запоріжжя – шлях довжиною майже у три десятки років

Можна з упевненістю стверджувати, що жодна інша сфера не тільки в нашому місті, а й загалом в країні не розвивається настільки динамічно, як цифрові послуги. Попит на розвиток компаній айті-сектору народжений колосальною пропозицією на ринку – адже мати сайти, програми та інші результати праці професійних комп’ютерників зараз потрібно практично кожному.

Запоріжжя традиційно вважалося (та й продовжує вважатися, загалом) містом індустріальним, промисловим. Однак це не заважає йому йти в ногу з часом і ставати все більш “просунутим” в інших галузях. Далі – на zaporizhzhia-future.com.ua

Впевнений старт

Часом старту інтенсивного розвитку цифрового підприємництва та появи великої кількості підприємств відповідної спрямованості прийнято вважати першу половину “нульових” років. Саме в цей час були засновані найбільші айті-компанії нашого міста, і саме ці роки стали датою початку відліку існування для дрібніших цифрових компаній. Звичайно, навести точні дані навряд чи вийде – адже така інформація, як правило, не підлягає швидкому збору та аналізу, але йдеться про сотні компаній, які надають свої послуги в галузях розробки програмного забезпечення, створення інших цифрових продуктів, а також працюють зі штучним інтелектом. Разом з тим, великі гравці айті-сектору Запоріжжя сходяться на думці, що більше половини ринку перебуває в глибокій тіні – причому як за рахунок фрілансерів-одинаків, які пропонують свої послуги на сайтах з пошуку роботи, так і за рахунок великих компаній, які часто реєструють офіси в інших містах, а працюють тут – через відносну дешевизну робочої сили та недорогу оренду приміщень.

Переваги професії

Стабільно висока заробітна плата, можливість комфортної роботи у власному темпі, реальні шанси на те, щоб, з напрацюванням досвіду та портфоліо, працевлаштуватися за кордоном, дозволяють працівникам запорізької айті-сфери вважатися вельми престижно працевлаштованими. Нестачі у бажаючих обійняти відповідні посади немає й близько, проте тут у всій своїй красі дається взнаки недосконалість системи “цифрової” вищої та середньо-спеціальної освіти: дипломи запорізьких ВНЗ, які випускають комп’ютерників, часто не гарантують відповідну якість знань через застарілі та неактуальні програми, а сертифікати безлічі вузькопрофільних курсів не беруться до уваги серйозними роботодавцями. Тому прийнято вважати, що, незважаючи на значну кількість молодих фахівців, які щороку отримують дипломи айтішників, і високу конкуренцію в галузі, запорізькі компанії цього напряму зазнають серйозного дефіциту кадрів, особливо починаючи з посад керівників напрямків.

Ложка дьогтю в бочці меду

Хоча, звичайно, не все так добре для запорізьких айтішників, як може здатися на перший погляд. Так, наприклад, рівень оплати праці фахівців на найнижчому ступені кар’єрних сходів може відрізнятися приблизно на третину від заробітків їхніх колег з інших великих міст нашої країни (наприклад, Дніпра, Харкова чи Львова), не кажучи вже про столицю – Київ. При цьому вимоги до роботи висуваються або аналогічні або гранично близькі. Однак приємним винятком тут є великі центри розробки програмного забезпечення, які буквально зі студентської лави переманюють молодих та перспективних запорізьких програмістів, пропонуючи їм роботу та можливості для швидкого просування кар’єрними сходами. Такі фахівці високо цінуються не тільки в нашій країні, а й за її межами, а й конкуренція тут неабияка – за інформацією з відкритих джерел, на одне місце в такій компанії може претендувати кілька десятків фахівців.

Увага на айті

Розвитком цифрової сфери займаються як “приватні” гравці цього ринку, так і великі, зокрема – держава. Адже саме воно, як ніхто, зацікавлене в тому, щоб максимально зупинити від’їзд висококласних фахівців за кордон (що найчастіше і відбувається з досвідченими комп’ютерниками, адже в тому ж США вони отримуватимуть за свою працю вдвічі-втричі більше), інтегрувати цифровий бізнес у кластери, виводити його з тіні та допомагати йому забезпечувати роботою якомога більшу кількість людей, працевлаштовувати молодих спеціалістів та сприяти подальшому якісному розвитку профільної освіти. Тому Запоріжжя часто стає майданчиком для різноманітних форумів, засідань та інших івентів, під час яких обговорюються такі проблеми. Так, наприклад, з найгучніших заходів можна згадати нещодавній освітній форум, мова на якому йшла про просування та популяризацію якісної комп’ютерної освіти, а також максимізацію залучення дітей та підлітків до програмування, робототехніки та інших “цифрових” розваг з інтелектуальним навантаженням. Такі заходи є для нашого міста “ноу-хау” останнього десятиліття, а особливо активно вони стали проводитися протягом останніх кількох років – саме в цей час розвитку айті-сфери було приділено максимальну увагу від провладних структур, ймовірно, у зв’язку зі стрімкою цифровізацією всього і вся.

Аналітика від хедхантерів

Бази програмістів, які працюють у різних секторах цифрової економіки, складають, зокрема, й авторитетні хедхантингові сайти. Часто саме на їхню аналітику орієнтуються потенційні замовники при виборі того, якій компанії надати перевагу у розробці. Що стосується запорізьких роботодавців, то такі рейтинги відзначають наявність всього трьох десятків компаній з офісами в нашому місті станом на середину 2014 року. Серед міст України Запоріжжя тоді займало 16 рядок за цим показником (звісно, ​​якщо враховувати загальну кількість населених пунктів зі статусом “місто”, то це здається непоганим досягненням, але за фактом, майже мільйонник – Запоріжжя серйозно відставало від найближчих сусідів за цим параметром). А ось станом на середину 2020 року таких компаній стало вже понад 160, причому більшість з них – це дрібні компанії, успішні стартапи мешканців Запоріжжя та Запорізької області. І це насправді чудовий показник!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.