Субота, 27 Квітня, 2024

Розвиток IT-сфери у Запоріжжі

Сучасність невідступно вносить свої корективи до всіх сфер людської життєдіяльності. Практично щодня з’являються нові технології та способи їх застосування у практичній діяльності людини – для того, щоб полегшити працю та урізноманітнити життя. Далі – на zaporizhzhia-future.com.ua

Не дивно, що потік фахівців у айті-галузі збільшується з кожним роком. Так, наприклад, у Запоріжжі щорічно відкриваються найрізноманітніші освітні заклади, від спеціалізованих курсів до факультетів у державних вищих навчальних закладах, які навчають майбутніх комп’ютерників першим крокам у цій професії. Та й інші заходи з цієї галузі теж не дають забути про те, що у Запоріжжі, окрім заводів та важкої промисловості, є ще й айті-майбутнє.

Злочин і кара

Одним із найбільш “яскравих” (хоча і в негативній конотації) прикладів, які миготіли на перших сторінках інтернет-видань, була поява в нашому місті фахівця-хакера, якому по плечу виявилося розробити “дублера” державного додатку “ДІЯ”. Безумовно, “подвиги” такого масштабу не могли пройти повз широку громадськість, адже саме додатки для зв’язку громадянина з державою мають бути найзахищенішими від подібних втручань. Однак одному із запорізьких працівників айті-галузі вдалося не тільки точно скопіювати інтерфейс державного додатка, а й організувати за його допомогою своєрідний “бізнес” – адже завдяки наявності повноцінного “цифрового паспорта” неповнолітні отримали можливість доступу до всіх послуг для всіх громадян країни (наприклад, ними стала купівля алкоголю та цигарок). До речі, за повідомленнями з відкритих джерел, досягнення запоріжця на ґрунті копіювання державних айті-продуктів так вразили можновладців, що йому було запропоновано робоче місце у Міністерстві цифрової трансформації. Його праця у такій серйозній установі буде кваліфікована як виправні роботи на благо суспільства.

Як бачимо, окремі розробники з нашого міста вже досягають неабияких успіхів у галузі. Чим можуть похвалитися інші представники цієї професії?

Ребрендинг року

Насамперед шанс на грандіозні інновації на своїй території Запоріжжя отримало у 2021 році, коли багатоповерхова будівля колишнього Будинку Побуту на площі Пушкіна була придбана американським фахівцем (щоправда, українського походження) з космічних та комп’ютерних технологій. Звати його Максим Поляков, і він захоплюється інженерією та новітніми комп’ютерними проривами. Згідно з інформацією з інсайдів, яка просочилася в пресу і доступна для ознайомлення, там передбачається створити, крім іншого, ще й освітній хаб за сучасними технологіями. Не обійдуть вони, звичайно, і айті-напрямок. Подібна організація, створена тим самим філантропом Максимом Поляковим, вже кілька років успішно діє в Дніпрі. Тож “точка зростання” для майбутніх всесвітньо відомих комп’ютерних фахівців буде створена і в нашому місті, і це справді важлива місія, чи не так?

Ціна питання

Разом з тим, нинішній стан справ в айті-галузі Запоріжжя не сприяє значному оптимізму. Місто не може похвалитися значною кількістю відомих програмістів чи навіть компаній, які розробляють софт самостійно чи на аутсорс. Ця ситуація, на думку багатьох комп’ютерників, що подають надії, тісно пов’язана з оплатою праці. Незважаючи на те, що фахівці з айті-сфери одержують дуже відчутні заробітні плати (більше, ніж у бюджетній сфері і навіть у промисловості), вони також мають свою градацію. І фахівець із Запоріжжя з великою ймовірністю отримає зарплату дещо нижчу, ніж його колега з такою ж кваліфікацією з Києва чи навіть Дніпра. Йдеться приблизно про сотню “недоплачених” доларів на місяць.

Слід зазначити, що заробітні плати стартують у айті-галузі Запоріжжя приблизно від п’яти сотень доларів. Найменше отримують так звані “джуніори” – тобто наймолодші (не обов’язково за віком) комп’ютерні фахівці, які роблять перші кроки в процесі освоєння кар’єрних висот. У той же час, заробітна плата так званого “сеніора” (тобто вищого ступеня запорізьких айтішників) може досягати двох, а то й трьох тисяч доларів щомісяця. Але, за словами самих айтішників, таких фахівців не дуже багато залишилося в рідному місті: найчастіше вони, отримавши можливість позиціонувати себе як круті розробники якісного софту (тобто програмного забезпечення), просто виїжджають із Запоріжжя або до столиці, або інших великих українських міст, адже це дасть їм можливість заробляти ще краще.

Де вчитись, як вчитися?

Як відомо, будь-який професійний шлях має починатися з якісного профільного навчання. Оскільки айті-сфера переживає зараз справжній “бум”, пов’язаний зі стабільно високим рівнем оплати праці таких фахівців, то й попит на навчання дуже великий.

Першою ланкою, яка готова познайомити майбутніх комп’ютерних асів з азами професії, є комп’ютерні школи. Вони можуть мати іншу назву (смарт-школи, академії, лабораторії), але суть їх однакова: дітям від семи-дев’яти років пропонують перше знайомство з алгоритмами та їхніми законами, створенням геймерських об’єктів (зазвичай у всьому відомому Майнкрафті), а також інші “прикладні” заняття. За найшвидшими підрахунками, у Запоріжжі діє кілька десятків таких шкіл та їхніх філій – по чотири-п’ять у кожному районі міста. Як правило, навчання у таких школах побудовано на ігрових методиках. Далі воно значно поглиблюється (залежно від рівня) і починається прицільне знайомство із програмуванням як таким. Слід зазначити, що далеко не всі установи орієнтуються у своїх уроках на популярні мови програмування – багато хто, за відгуками батьків і самих студентів, воліють вивчати “стародавньо”.

Не ВНЗ єдиним

У Запоріжжі три заклади здобуття вищої освіти пропонують своїм студентам навчатися програмувати, але всі вони, за твердженнями фахівців, суттєво відстали у своїх програмах від рівнів найкращих світових ВНЗ комп’ютерної спрямованості. Більше того – айті-науки мають одну пікантну особливість: для того, щоб стати добре оплачуваним і високо затребуваним фахівцем у галузі, зовсім не потрібно мати диплом – досить просто демонструвати чудові практичні навички. Саме тому більшість запорізьких студентів воліють навчатися у приватних закладах із короткими термінами: там дають більш “просунуті” та актуальні знання.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.