Субота, 27 Квітня, 2024

Starlink в Запоріжжі. Чи працює?

Нещодавно помітив, як компанія підлітків у районі Запорізького політеху стояла, піднявши телефони нагору та сканувала небо. Після кількох спроб вони опустили гаджети і розчаровано пішли додому. Окинувши поглядом вулицю, я побачив, як пара бабусь, які вигулювали своїх собак поряд із тією компанією мало не перехрестилися від побаченого. От тільки я не зрозумів, чи перехрестилися вони від страху, чи на подяку Ілону Маску? Більше на zaporizhzhia-future.com.ua.

Створення і функції

Якби персонаж Тоні Старка з «Месників» існував насправді, то ним би обов’язково став Ілон Маск. Американський підприємець, інженер та мультимільярдер. Людина, яка пересадила половину світу на електрокари, створила масштабну мережу супутникового інтернету, навчила обтічники носових частин ракети повертатися на Землю, запустила машину в космос, купила «Twitter» (або ще не купила) і навіть була одним із фігурантів у найпопулярнішому серіалі 2022 року – судових позовах Джонні Деппа та Ембер Герд.
Саме він у 2015 році розпочав тестову розробку глобальної супутникової системи на орбіті Землі, яка має забезпечити високошвидкісним інтернетом навіть найнедоступніші ділянки нашої планети. У 2020 році на орбіту було випущено перші 60 супутників-прототипів, а вже сьогодні понад 145 тисяч людей у ​​25 країнах світу можуть ним користуватись (поки що в бета-режимі).
Чому ми говоримо про це? Все дуже просто. У перші дні війни в Україні Ілон Маск відгукнувся на прохання міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова про передачу нашій країні комплектів обладнання Starlink для забезпечення безперебійного інтернету там, де інтернет не працює через пошкодження. Перші 5000 станцій генеральний директор Tesla Motors передав нашій країні безкоштовно, ще 5000 було куплено завдяки донорам. Наразі, крім військових, дітищем американського мільярдера користуються «Укрзалізниця», лікарні, пожежні частини, підприємства критичної інфраструктури, волонтери та багато інтернет-провайдерів. Завдяки станціям Starlink у короткий термін відновлюється зв’язок та інтернет на деокупованих територіях України, а прямий вхід кабелю Ethernet до системи дозволяє нашим бійцям на полі бою залишатись непомітними для ворога.

Starlink у Запоріжжі

Запоріжжя отримало термінали Starlink 15 березня. Про це розповів голова Запорізької військової адміністрації Олександр Старух, прикріпивши фото та відео з анбоксингом установки. Перші три термінали у місті отримало “Запоріжжяобленерго”. Щоб забезпечувати безперебійну електрику в місті та області на підприємстві необхідна постійна комунікація між службами та підрозділами, а Starlink може це забезпечити. Буквально цими ж днями установки отримали й університети Запоріжжя. Запорізький національний університет та Національний університет “Запорізька політехніка” також стали власниками інтернету від Ілона Маска, завдяки якому у викладачів з’явилась можливість проводити дистанційні заняття, завжди залишаючись на зв’язку. Про інші установи яким керівництво міста видало установки Starlink не уточнюється, проте, судячи з першої ж публікації Олександра Старуха, насамперед інтернетом обзаведуться лікарні та військові об’єкти.
Ті, хто знають концепцію роботи супутникового інтернету від Ілона в курсі, що теоретично до нього може підключитись будь-який громадянин за наявності поруч терміналу. У нашій країні таких терміналів 10000 (4% аудиторії Starlink). Але чи варто стояти під стінами політеху та ловити халявний інтернет?
Якщо коротко відповідати на поставлене питання, то відповідь: ні. Сама система Starlink складається з декількох важливих компонентів: супутників (які знаходяться на орбіті), наземних станцій та терміналів користувача. Принцип роботи максимально простий: супутник передає радіосигнал від наземної станції до терміналу та навпаки, а відстань між користувачами може бути багатокілометровою (в Україні немає наземної станції. Інтернет, які ми отримуємо надходить від «наземок» у Польщі та Німеччині). Коротше кажучи – для того, щоб користуватися «безкоштовним» інтернетом, потрібно мати власний термінал. А цей термінал виявляється зовсім не безкоштовним. Його ціна для звичайного користувача – 549 $ без доставки. Крім терміналу, інтернет треба оплачувати щомісяця (110 $) як і у випадку з вашим інтернет-провайдером.
Що отримуємо у сухому залишку? Безкоштовно користуватись Starlink можуть громади, організації та всі перераховані вище, яким їх передали як «гуманітарну» допомогу. Насправді ж, інтернет від Ілона Маска – не дешеве задоволення, яке за наявності стабільного провайдера рядовому користувачеві зовсім не потрібне.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.