Вівторок, 23 Квітня, 2024

Старовинний дух Запоріжжя живий досi

 Небагато про місто Запоріжжя. Його історія розпочалася ще у другій половині вісімнадцятого століття, разом із будівництвом Олександрівської фортеці. Поруч із нею виникло невелике поселення, яке згодом перетворилося на місто під назвою Олександрівськ. Більше на сайті zaporizhzhia-future.com.ua.

 Містечко було невелике і розвивалося не дуже стрімко. Майже століття знадобилося, щоб із виїзного містечка Олександрівськ перетворився на великий центр сільськогосподарського машинобудування. Наприклад, сучасний “Мотор-Січ” раніше відомий як завод авіаційних двигунів, перемістився з Петрограда в Олександрівськ ще на початку Першої світової війни. 

 Старе місто стали називати Запоріжжя лише в 1921 році. 

Тепер поговоримо про “старовинний дух” міста. Після Другої світової війни більшість старих будівель були зруйновані, але, звичайно ж, не всі. Ми поговоримо про тi, що збереглися до наших днів. 

Прибутковий будинок Мінаєва 

 Багато хто, напевно, чув про прибуткові будинки олександрівських купців, таких як Мінаєв, Лещинський, Бадовський тощо. Мовчазні свідки старовини, що пережили так багато і зберегли у своїх стінах не найкращі події минулого. 

Прибутковий будинок Мінаєва, що неподалік площі Університетської, повністю реконструйований. Але реконструювали будівлю лише у 2020 році. Поліпшення його технічного стану та зовнішнього вигляду, дало будинку друге дихання.

Будинок був збудований ще на початку ХХ століття, а точніше, спочатку це були два невеликі будинки, в яких жили студенти. Згодом Мінаєв вирішив об’єднати дві будинки в один великий будинок. 

Плануванням займався інженер Бучинський. І так вже у 1908 році з’явився гарний двоповерховий будинок. Квартири здавалися у найм. Верхній поверх займали студенти, а нижній – проїжджі купці та мандрівники. Будинки такого роду мали популярність, тому що населення міста збільшувалося і люди з немалим капіталом робили вигідні вкладення. 

У радянські часи будинок став звичайною “комуналкою” якою є досі. 

 Лiкарня доктора Бера

 Ще одна цікава будівля – перший пологовий притулок доктора Бера. Лікарню побудував у 1911-1912 рр. доктор Генріх Бер. Зараз це пологовий будинок №1, який знаходиться в Олександрівському районі міста і досі зберіг своє первісне призначення. 

З 1913 року двері пологового будинку були відчинені для породіль різних гілок суспільства. Їх приймали безкоштовно і, крім належного догляду, забезпечували всім необхідним: бинтами, білизною та, за необхідності, ліками. З початком Першої світової війни у лікарні обладнали військовий шпиталь на 50 ліжок. Тут під керівництвом Генріха Бера надавали хірургічну допомогу пораненим. За свої послуги лікар Бер отримував по тисячі карбованців на рік із міського бюджету. Також трохи про архітектуру міського пам’ятника. Будівля збудована у стилі пізнього модерну. Відмінна риса будинку – висока кругла вежа зі шпилем, яка є кутом для прямих стін. Будівля побудована професійно, тому вона досі у відмінному стані. 

 У кожного міста своя історія і, саме не надто відомі, архітектурні пам’ятки дають можливість торкнутися тієї історії, про яку не кричать на кожному кроці, але саме вона створює особливий шарм і змушує відчувати всю суть цього місця.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.