Субота, 27 Квітня, 2024

Про легендарний фотоклуб «Запоріжжя»

Фотографії є неймовірно могутнім засобом вираження, який закарбовує миті, емоції та красу навколишнього світу. Це мистецтво, яке дозволяє зберігати наші спогади, враження та історії. Фото є джерелом натхнення для мільйонів людей і відкриває безмежні можливості для творчості та самовираження. Сьогодні розповідаємо про легендарний фотоклуб «Запоріжжя». Більше на zaporizhzhia-future.com.ua.

Зародження першого фотоклубу міста

Поява перших фотоклубів розпочалася на початку 1960-х років. Вони почали масово зароджуватися за кордоном та в багатьох містах СРСР, переважно стихійно. Не виключенням стало і наше Запоріжжя, організаторами першого фотоклубу були: фотограф Роман Баран, інженер Олег Бурбовський, пенсіонер Марк Серебренніков і Аркадій Конопльов.

У 1963 році разом вони вирішили звернутися до очільника Обласного управління культури Запоріжжя з проханням надати їм помешкання. Помешкання повинно було стати місцем для проведення зібрань, а також для фотовиставок. Посадовець – Степан Маркович Кириченко погодився допомогти ентузіастам, давши розпорядження виділити приміщення у місті по вул. Тургенєва.

Керівником клуба тоді став Марк Серебренніков, заступником голови фотограф Роман Баран, а за мистецьку частину був відповідальним Олег Бурбовський. Вважається, що фотоклуб було засновано в листопаді 1963 року, але у газеті “Індустріальне Запоріжжя” від 6 жовтня 1963 року є запрошення до клубу любителів фотографії, де вже наприкінці грудня 1963 року відбулася перша фотовиставка.

Через те, що в Запоріжжі того часу талановитих фотографів було чимало, чисельність учасників клубу почала стрімко зростати. Вже наступного року в клубі нараховувалося більше сотні учасників. Згодом запорізький фотоклуб був відомий на всю країну.

Вже 1964 року учасники фотоклубу отримали понад 30 нагород, тоді про клуб написав журнал «Радянське фото». А з 1965 року члени клубу почали брати активну участь у закордонних виставках і Запоріжжя набуло статусу однієї з фотостолиць Радянського Союзу. Тоді перед фотоклубом було поставлено дві найважливіші задачі: по-перше, бути в безперервних пошуках та розвивати свою творчу думку,  а по-друге, потрібно було боротися з несмаком, сірістю і штампами. Для вирішення цих задач почали регулярно проводити творчі “четверги”, які й досі, більш ніж за 50 років, актуальні та з успіхом проходять у фотоклубі Запоріжжя.

Легенди фотографії та їх роботи

Світ фотографії завжди був відомий завдяки своїм талановитим майстрам, котрі здатні закарбувати моменти, що зберігаються в пам’яті назавжди. У Запорізькому фотоклубі понад 100 фотографів, з яких більша частина входять до Запорізької обласної організації Національної Спілки фотохудожників України.

Історію запорізького фотоклубу розпочав Роман Баран – фотограф світового рівня, він мав безліч гран-прі на міжнародних виставках, золоті медалі від Міжнародної асоціації фотохудожників та від Американської асоціації фотомистецтва. У 1960-х роках уродженця Прикарпаття доля познайомила із Запоріжжям, де він і став одним із засновників знаменитого фотоклубу.

Роман Баран був одним із перших, кому надали звання фотохудожника в Україні. У 1984 році американська асоціація фотохудожників (PSA) внесла його до списку 50-ти найвідоміших фото майстрів світу і до 10-ки найкращих фотографів Європи.

Ще одна легендарна постать фотоклубу, голова Запорізької обласної організації Національної спілки фотохудожників України та почесний громадянин Запоріжжя – Олег Бурбовський.

Саме він продовжує велику справу, якій віддав вже понад 60 років свого життя. Олег Бурбовський – надзвичайно талановитий портретист, який здатен показати душу людини незалежно від того, кого він знімає, це стосується не тільки людей. Серед його візитівок – фоторобота “Чорний кіт”, відзнята у 1964 році в Таганрозі.

Він має понад 30 нагород та звання AFIAP — фотохудожника Міжнародної федерації фотомистецтва, фотороботи митця були представлені на багатьох виставках Польщі, Німеччині та США.

Сучасне життя фотомистецтва Запоріжжя

Фотомистецтво в Запоріжжі продовжує жити й розквітати, відображаючи різноманітність і багатство міського життя. Безліч молодих талановитих фотохудожників різних напрямків знімають унікальні моменти й особливості нашого краю, відображаючи його культуру, архітектуру, природу та соціальні аспекти. 

У місті для молоді на постійній основі відбуваються різноманітні фотоконкурси та організації фотовиставок, а фотороботи перемістилися з альбомів у публікації місцевих друкованих виданнях і соціальні мережі.

Серед сучасних та усім відомих запорізьких фотохудожників є Ігор Лавров – людина, яка протягом багатьох років показує у своїх творчих роботах усю красу природи Запорізького краю. Його неймовірні фотографії у соціальних мережах відомі багатьом як у нашому місті, так і в різних куточках України.

Запорізький фотоклуб колись став центром для талановитих фотографів і сьогодні відомий у всьому світі він продовжує свою діяльність, залучає нові молоді таланти та сприяє розвитку фотомистецтва як на місцевому, так й на всеукраїнському та міжнародному рівні, що дає змогу не тільки зберегти культурну спадщину, а й примножити її.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.