Субота, 27 Квітня, 2024

Велика історія маленького автомобіля – “Запорожець”

Запоріжжя відоме великим внеском в автомобільну галузь, що стала важливою частиною міста. Історія автовиробництва починається із заводу “Комунар” у місті Запоріжжя (пізніше – Запорізький автомобільний завод), на якому було виготовлено легендарну модель автомобіля. У статті ви дізнаєтеся про найвідоміше авто з нашого міста – “Запорожець”. Більше на zaporizhzhia-future.com.ua.

Зародження та розвиток автопрому в Запоріжжі

Починаючи з 1950-х років у Європі розпочинається масова автомобілізація. Так з’явилися легкі та компактні мікролітражки бюджетного сегмента – доступні та легкі у виробництві, комфортні та вигідні в експлуатації. Ось і в Радянському Союзі було вирішено не відставати від цієї популярної тенденції.

Спершу проєкт автівки ще треба було створити, а досвіду у створенні подібних машин в СРСР не було, і рішенням влади було взяти за основу технологічні рішення найпопулярнішого на той час італійського авто Fiat 600.

З кінця листопада 1958 року указом “Про організацію виробництва мікролітражних автомобілів” рада міністрів Союзу призначила виробництво на заводі сільгосптехніки “Комунар” у Запоріжжі. Менш ніж за рік тут було збудовано новітній інструментальний цех загальною площею 6 тисяч квадратних метрів із кузовним корпусом, також було утворено конструкторсько-експериментальний відділ, а головний корпус було реконструйовано та значно розширено. За виготовлення двигунів до нових автомобілів був відповідальний Мелітопольський моторний завод. 

У 1959 році з конвеєра зійшов перший зразок “Запорожця”, а за рік, у 1960-му, його поставили на конвеєр для масового виробництва і поширення, і 22 листопада було випущено першу партію, а до кінця року завод випустив уже близько півтори тисячі нових авто. Модель отримала назву ЗАЗ-965. У автомобіля був незвичайний дизайн, схожий на цибулину, дводверний кузов і маленький повітрозабірник на задньому лівому крилі.

Новий автомобіль дуже швидко набув популярності через порівняно невисоку вартість і хорошу економічність – 1 800 руб. На ті часи це становило приблизно 20 середніх зарплат по країні. Утім, це втричі дешевше за “Волгу”. За 100 кілометрів новенький “Запорожець” споживав 7,3 літра пального, ЗАЗ-965 був легким, маневреним і цілком міг роз’їжджати навіть не дуже гарними дорогами. Ще цей автомобіль був доволі простим в обслуговуванні, передбачалося, що будь-який власник міг сам відремонтувати машину ледь не “в чистому полі”. 

Крім переваг, моментально виявилися і мінуси. Основні з них торкнулися самого двигуна. Спочатку його розробляли зовсім не для цивільного автомобіля, а для військової амфібії. Радянські інженери зуміли вмістити двигун у “Запорожець”, проте нічого путнього з цього не вийшло – двигун постійно перегрівався в літню пору або замерзав у зимову, через це часто виходив з ладу. Через невелику потужність у 22 кінські сили він був настільки гучним, що в кабіні неможливо було довго висидіти.

Радянський автосервіс був не готовий до масштабної автомобілізації. Деталі та мастила були в дефіциті, а місця для паркування можна було відшукати з величезними труднощами. Незважаючи на всі складнощі, з якими стикалися власники “Запорожця”, автомобіль продовжував залишатися для більшості родин справжнім щастям, особливо в роки активного розвитку автотуризму.

Легендарні моделі “Запорожця”

Наймініатюрніший і найдоступніший, а можливо, навіть найвідоміший “Запорожець” – ЗАЗ-965. Перший серійний автомобіль, випущений на Запорізькому автозаводі в 1960 році.

“Горбатий” був єдиною моделлю ЗАЗу, на якій був значок із назвою автомобіля. Причому відповідний напис красувався на передній частині автомобіля, і був зроблений українською мовою, з м’яким знаком у кінці. Наступні “запорожці” були вже не зовсім справжні – у кращому випадку на них вказували порядковий номер моделі автомобіля, а емблеми водночас могли розташовуватися в абсолютно несподіваних місцях. Наприклад, напис “968А” (модель авто) красувався на кришці бардачка.

Друге виробництво “запорожців” – ЗАЗ-966. Зовні новий автомобіль сильно відрізнявся від свого попередника, проте, на подив, колишній двигун від ЗАЗ-965 цілком йому підходив. Крім колишніх двигунів на ЗАЗ-966 поставили нові потужності 40 к. с. Елемент дизайну ЗАЗ-966, що найбільше запам’ятовується, – “вуха”, що стирчать з боків, які є повітроуловлювачами. Без них двигун, який працює за методом повітряного охолодження, міг би почати перегріватися. 

“Запорожець-968”: розквіт популярності марки, який випускали з 1972 до 1994 року. З 1972 року машина отримала новий індекс ЗАЗ-968 і практично вже нічим не відрізнялася від своїх попередників. У цій моделі “Запорожця” почали встановлювати ремені безпеки. Оскільки в комплектації ЗАЗ-968М “вух” не було, то машину охрестили “мильницею”. Вона була наймасовішою модифікацією. З 1980 року її виробляли на порядок довше за всі інші – 15 років. На деякі “Запорожці” встановлювали 50-сильні двигуни, які давали змогу розганяти машину до 130 км/год.

ЗАЗ-968М протримався на конвеєрі рекордний для “запорожців” час і в підсумку був знятий з виробництва лише в 1994 році. Автомобіль при цьому продовжували випускати ще через соціальний фактор – їхні модифікації з ручною системою управління отримували люди з інвалідністю ще протягом кількох років з моменту розпаду СРСР. Саме на моделі 968М велика історія марки “Запорожець” завершилася.

Завершення історії виробництва

Після розпаду СРСР, у 1994 році, випуск “Запорожця” було припинено і закінчено. Всім відомий “Запорожець” увійшов в історію, вже як найголовніший всенародний автомобіль, і спогад про нього живий, донині багато шанувальників “горбатих”, “вухатих” і “мильниць” цінують та бережуть ці автомобілі. Власники об’єднуються в асоціації, організовують спільні зустрічі та автопробіги. А “ЗАЗ” з 1998 року відомий як велике і сучасне збиральне підприємство. У 2002-му ЗАЗ увійшов до складу корпорації “УкрАвто”.

Цікаві факти про знаменитий “Запорожець”

  • ЗАЗ-965 “Запорожець” був останнім радянським автомобілем із дверима, що відчинялися проти ходу.
  • Загалом до 1969 року побудували понад 320 тисяч авто ЗАЗ-965, частина з яких постачалася на експорт.
  • ЗАЗ-966 і модель 968 не продавалися в південних республіках СРСР: через особливості мотора з повітряним охолодженням автомобіль погано переносив спекотний клімат.
  • У “Запорожця” існувала розкішна версія для експорту під назвою “Ялта” 965Е/965АЕ. Комплектація значно відрізнялася наявністю бічних молдингів, розкішним оздобленням салону, поліпшеною звукоізоляцією і по-справжньому люксовим комплектом аксесуарів: попільничкою, зовнішнім дзеркалом для заднього виду з лівого боку і навіть радіоприймачем.
  • “Консервна банка системи “Запорожець”, – відгукувався про новенький автомобіль ЗАЗ-966 персонаж зі славнозвісного радянського кінофільму “Три плюс два”, легендарне запорізьке авто доволі часто фігурувало в кінематографі – і навіть у кінофільмі про американського агента 007, що був знятий у 1995 році, актор Джеймс Бонд лагодить “Запорожця”, а у дядька Федора з радянського мультфільму “Простоквашино” “Запорожець” з помилкою був зображений – двері машини відчинялися зовсім не в той бік.

Тепер “Запорожець” – музейний експонат, але в радянські часи – найбажаніший автомобіль. Про нього всі і завжди говорили “дешево і сердито”, над ним дуже часто жартували, і тим не менш дуже любили цю легендарну радянську машину.

Сьогодні машини цієї марки є колекційними пам’ятками епохи, в якій вони були створені. Для нашої країни “Запорожець” – це символ українського автомобільного виробництва, що став великим розділом в історії держави.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.