П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Фонтани курортного Бердянська: традиції, стиль та пам’ять

Запорізька область може похвалитися рядом таких міст, які відрізняються не розмірами, а якоюсь особливою атмосферою. Тут мелодія неквапливого буття неспішно переплітається з музикою прибою, а в повітрі, здається, буквально витають спокій та умиротворення. Йдеться, безумовно, про Бердянськ – одне з найстаріших, найзнаменитіших і найпримітніших в архітектурно-історичному плані міст регіону. Далі – на zaporizhzhia-future.com.ua

Стильне доповнення до образу

Бердянськ з давніх-давен виконував роль міста-курорту (а як же інакше, якщо він розташований на березі теплого і ласкавого моря?). А для того, щоб зробити його привабливим для туристів, ще з позаминулого століття було прийнято урізноманітнити архітектуру міста. Так з’являлися незвичайні будинки, які дивували та шокували приїжджих, нетривіальні скульптурні композиції та, звичайно ж, фонтани. Адже саме фонтани з найдавніших часів привертали увагу людини – своєю красою та досконалістю, своєю здатністю подарувати прохолоду у спекотний день, своєю витонченістю та простотою.

Хороші та різні

Запоріжжя може похвалитися цілим рядом різноманітних фонтанів, проте багато хто з них підпорядковується єдиному архітектурному стилю, є єдиним архітектурним ансамблем. Що ж до Бердянська – то тут різноманітність фонтанів просто вражає! У цьому курортному містечку втілені, здається, всі задуми та всі ідеї щодо створення харизматичних куточків прохолоди буквально на кожному кроці. Ви можете насолодитися фонтанами у давньогрецькому стилі, фонтаном-картою, фонтаном у стилі “класика” та фонтаном “арт-нуво”. Загалом, приготуйтеся дивуватися, тому що подивитися справді є, на що.

Віхи історії

Найпершим бердянським фонтаном, який, щоправда, не зберігся до нашого часу, вважається побудований наприкінці дев’ятнадцятого століття фонтан під назвою “Жаби”. У середині чаші фонтану цілком затишно почувалися скульптурні композиції цих земноводних. Однак при забудові центральної частини міста, у середині минулого століття, фонтан знесли, замінивши з часом на інший. Він і зараз гордо б’є струменями неподалік центрального РАГСу по Азовському проспекту (колишньому проспекту імені Леніна). Новий фонтан (який, втім, вже не зовсім новий до цього моменту) є класичною композицією з фонтанної чаші складної форми з кутами і заокругленнями, і системи для викидання струменів – як прямих, так і косих. Чаша виконана із сірого граніту, а струмені створюють химерний малюнок у повітрі над фонтаном. Завдяки багатолюдності Азовського проспекту, тут завжди досить багато відвідувачів.

Другий знаменитий фонтан Бердянська розташований трохи ближче до моря, на тому ж проспекті Азовському. Оскільки ця пішохідна магістраль є, по суті, головною вулицею курортного міста, на її теренах розміщується максимально багато привабливих для туристів об’єктів. Фонтан називається “Хлопчики” і являэ собою  мармурову чашу у формі багатокутника, по краях якої можна побачити симпатичні скульптури хлопчиків з музичними інструментами в руках. За їхніми спинами встановлено постамент, що складається з неглибоких чаш різного діаметру, на вершині якого можна побачити фігуру дівчини у легкому хітоні. В руках вона тримає посудину, вміст якої переливається через краї чаш і спадає вниз тонким потоком. Зазначимо також, що цей фонтан стоїть на Азовському проспекті вже понад два десятки років, і особливо часто стає об’єктом уваги вандалів і просто неакуратних курортників – статуї хлопчиків і постамент, на якому стоїть дівчина, пошкоджують і ламають, а в чаші наливають миючий засіб що призводить до того, що забиваються сопла.

Усі на “Косу”

Примітним своїм зовнішнім виглядом є також фонтан під назвою “Бердянська коса”. Він розташований неподалік перших двох (адже місто, як ми вже згадували, курортне, і все найкраще часто знаходиться в межах Набережної). За допомогою композиції з граніту, кованих елементів та водних струменів, відтворено зовнішній вигляд елемента рельєфу самої коси – далеко виданої в море протяжної ділянки суші, на якій і стоїть курортне місто. Фонтан, втім, має дуже непросту історію – він регулярно стає непридатним, і його ремонтують (частіше – за кошти меценатів). Однак воно того справді варте – хоча б з урахуванням того, що є зовнішнім виглядом фонтану. Особливу увагу привертає до себе невеликий місток із гранітними сходами, прикрашений кованими металевими поручнями з обох боків. У такому ж стилі виготовлені і лавочки, які оточують фонтан. Такий гурт виглядає, як закінчена композиція. Чимало уваги привертає до себе металева карта Бердянської коси – вона розташована на гранітному ложі і дуже зручна для огляду. Ще одним незвичайним елементом архітектури є гранітна куля, на яку ллють воду схрещені струмені (запоріжці та гості міста легко взнають в цій кулі відлуння “брендових” фонтанів обласного центру). Загалом, фонтан “Бердянська коса” дійсно заслуговує на увагу приїжджих відпочиваючих.

Незабутнє видовище

Ще один знаменитий фонтан міста залишився лише на фотографіях та в пам’яті курортників минулого сторіччя. Йдеться про фонтан, розташований біля їдальні санаторію “Лазурний” в районі Курорт. Примітна ця споруда була, по-перше, своїми грандіозними розмірами, а по-друге, тим, що цей фонтан був світломузичний (це була перша подібна споруда в місті). На кольорові переливи милувалися як відпочиваючі санаторію “Лазурний”, так і приїжджі. Багато курортників навіть спеціально йшли пішки на територію району Курорт, щоб подивитися на фонтан у “Лазурному”. Крім того, біля нього регулярно влаштовувалися різноманітні шоу, дискотеки та інші розважальні заходи. Це був один із найвідоміших концертних майданчиків району Курорт.

Санаторій став поступово занепадати наприкінці дев’яностих років минулого століття. Стагнація тривала досить довго. Протягом цього часу фонтаном не займалися, він став непридатним, і вмикати його довгими літніми ночами взагалі перестали. Незабаром після того, як санаторій “Лазурний” фактично припинив своє існування після 2015 року, фонтаном перестали займатися всі. І, незважаючи на те, що періодично у можновладців з’являється бажання відреставрувати цю споруду, до справи руки так і не доходять.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.