Субота, 13 Липня, 2024

Запорізькі мости. Зруйнувати не можна добудувати?

Якщо ви поцікавитеся у будь-якого жителя Запоріжжя, який місцевий довгобуд найбільше дестабілізує обстановку в місті, то, швидше за все, відповідь буде проста: мости. Особливо, якщо ваш співрозмовник проживає в Хортицькому районі. І запорізькі мости – це, дійсно, будівництво століття для 800-тисячного міста, розташованого по обидва боки річки Дніпро. На правому березі розташовані два величезних житлових масиви загальною чисельністю майже в 300 тисяч чоловік, які часто вчаться, працюють, лікуються, проводять своє дозвілля в лівобережній частині міста. Дві ці частини Запоріжжя з’єднані між собою лише дамбою ДніпроГЕС, про аварійність якої говорять чиновники всіх рівнів не перше десятиліття, і так званими мостами Преображенського, побудованими в той час, коли пасажиропотік був в сотні (якщо не тисячі) разів менш інтенсивним, і їх вистачало для безперебійного обслуговування городян. Далі розповість zaporizhzhia-future.

Мости з одного берега Дніпра на інший через острів Хортиця будуються вже без малого 16 років. Ні зміни президентів і режимів, ні революції – ніщо не відбивається на темпах їх побудови.

Епізод 5. Нова надія?

Восени 2019 року у городян, втомлених від регулярного простоювання в щоранкових і щовечірніх пробках, з’явилася надія на швидке відновлення будівництва. У Запоріжжя приїхав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук та тут же в своєму Фейсбуці опублікував проникливий пост про те, як важливо ці мости все-таки добудувати. Приблизна оцінка можливих витрат часу, за його словами, дуже оптимістична: вже через 1,5-2 роки може бути введена в експлуатацію перша черга (одна сторона, що з’єднує центр міста з островом Хортицею), а ще через 2 роки максимум – друга. І що в бюджеті є на це необхідні кошти. За різними даними, в бюджеті закладено в сукупності близько 1,12 млрд грн (якщо підсумувати залишки з минулого року плюс кошти з бюджету – 2020). Справа нібито зрушила з мертвої точки і ось-ось буде проведений тендер для приватних інвесторів на право брати участь в будівництві.

Пристрасті по тендеру

В кінці листопада минулого року портал Prozorro повідомив, що компанії з трьох країн висловили бажання брати участь в добудові моста. Дві з них китайські, три – турецькі, і одна з України.

За інформацією Андрія Івко – начальника служби автодоріг Запорізької області – кваліфікаційний етап подолали лише дві з цих компаній, причому українська подавала ряд скарг в АМКУ, через які доводилося переносити терміни торгів. За актуальної інформації, торги мають відбутися наступного тижня – 4 лютого. Однак, в пресі ще до оголошення тендеру з’явилася інформація про те, що китайська компанія, що спеціалізується на будівництві мостів і доріг по всьому світу, уклала меморандум з Укравтодором про спільну участь у будівництві та обмін технічною інформацією. Такий документ нібито був підписаний ще 22 жовтня. Чи вплине цей факт, а також численні скарги українських автошляховиків в уповноважені органи на кінцевий результат тендеру – залишається тільки гадати. А тим часом Запоріжжю доведеться набратися терпіння і постояти в уже звичних пробках. І все голосніше звучать голоси «мостоскептиків», які вважають (попри дві експертизи), що простіше будувати мости заново, зруйнувавши цей недобуд, ніж розконсервувати і продовжувати проект 16-річної давності.

6

 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.