Історія запорізького козацтва – це формування суспільства і його підвалин на яке сильно вплинуло козацький стан ХVI-ХVIII століть. Коли формувалося Реєстрове козацтво, його ще називали Військом Запорозьким городовим. Це формування було прийнято на державну військову службу для захисту кордонів польсько-литовської держави, з поліцейськими функціями. Служба козаків була регламентована реєстром (урядовим списком). Посадові обов’язки, привілеї реєстрових козаків визначалися не тільки сеймом, але і самим королем Речі Посполитої. Реєстрові козаки вважалися окремим станом. Інші ж козаки які не перебували на державній службі називалися нереєстровими, їх називали Військом Запорозьким Низовим, розповідає zaporizhzhia-future.com.ua.
Перший гетьман реєстрового козацтва
Першим гетьманом реєстровго козацтва став Ян Бадовський (1572-1575 рр.), Польський шляхтич німецького підданства. Коли розвиток козацтва набирало обертів польський уряд і король сильно впливали на формування суспільних процесів і підвалин в Запорізькій Січі. Організатором козацьких військ був Юрій Язловецький, він і призначив в 1572 році командувати загоном з 300 чоловік Яна Бадовського. Так само Ян Бадовський був старшим суддею для низових козаків. Це дозволяло вирішувати багато суперечностей того суспільства і залучати до служби нереєстрових козаків на благо оборони кордонів. Такий адміністративний устрій дозволяв контролювати все, що відбувається серед населення і взаємини всередині козацтва.
Для нащадків від минулого

У Яна Бадовського була особиста ділянка. На ньому він і звів архітектурну споруду. В наші дні від нього залишилася тільки садиба, флігель і ворота.
На момент будівництва комплексної споруди було відразу помітно, що вона належить багатому власнику, так як мав вигляд досить презентабельного комплексу в архітектурному і містобудівному розумінні. Це звичайно не все, що створив Ян Бадовський, крім цього комплексу був побудований завод який виробляв знаряддя і машини для аграріїв того часу.
Будівництво комплексу починалося з будівництва садиби і воріт. Потім був побудований флігель, сьогодні його первозданний вигляд практично не впізнати, флігель переробили в чотириквартирний житловий будинок.
Сам будинок зберігся дуже добре, хоча і є незначні зміни. Прибрали кілька дверних прорізів у дворі будинку, змінена обробка всередині, розібрали балкон на одному з зовнішніх кутів.
Звичайно ж садиба вважається одним з видатних споруд колишнього Олександрівська. Садибі присвоєно статус «пам’ятник архітектури та історії» національного значення.
Ян Бадовський на початку Першої світової війни покинув своє гарне і багате житло і Олександрівськ. Після цього, що тільки не розташовувалося в цій будівлі: перший Запорізький Ревком, штаб Червоної гвардії, суспільство політкаторжан, Запорізький педінститут (тепер ЗНУ), обласний краєзнавчий музей, студентська поліклініка.