Середа, 30 Жовтня, 2024

Найцікавіші місця Запоріжжя для мандрівників

Напевно в кожному місті є знакові пам’ятки, які не можуть залишити байдужим абсолютно нікого. Місця, до яких хочеться повертатись раз у раз, переглядаючи фото, аби знову відчути аромат кави з вашої улюбленої кав’ярні та мандрувати вже знайомими шляхами такого незвіданого міста. Такі куточки, до яких хочеться повертатися є і в Запоріжжі. Далі на zaporizhzhia-future.

Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ»

Одним із найвизначніших місць не лише Запоріжжя, але і усієї України є історико – культурний комплекс «Запорозька Січ». Власне, сама ідея створення подібного проекту на острові Хортиця виникла ще в 1965 р, однак він з’явився аж у 2004р. 

Січ на острові Хортиця стала загальним образом усіх козацьких січей, що існували. Січ представлена церквою, куренями, канцелярією, школою, пушкарнею, тобто тими приміщеннями, які були в кожній січі.

На території комплексу можна відвідати фестивалі, які організовуються гуртом «Січові козаки», знайомлять з січовим життям та дають змогу відчути себе козаком.

Кінний театр «Запорозькі козаки»

Кінний театр «Запорозькі козаки» знову зароджує в душах нестримний потяг до свободи та вільного козацького життя. Для глядачів презентують виставу, що включає трюки на конях, вправи з батогом, дуже цікаві ігри, а також посвячення у козаки. Актори виступають під постріли гармат, національну музику, що дозволяє відчути козацький колорит. Майстерність героїв вистави вражає настільки, що не може залишити байдужим жодного.  Неймовірні кобзарі, бандуристи, шоу-балет, анімаційна група, фаєр-шоу приємно здивують присутніх.

Кожен може відчути, яким було життя козака, скуштувавши традиційне українське частування у ресторані з дуже символічною назвою «Козацька залога». Після цього проїхатися верхи на конях, бо тут є школа верхової їзди, де можна пройти навчання і стати досвідченим скакуном. У кінного театру «Запорозькі козаки» є чим похвалитися – це виставка зброї часів козацьких війн. 

Незвична колекція старовинних прасок нараховує 200 екземплярів і продовжує поповнюватися. Інші побутові предмети колекції стосуються XIX-XX ст, а також вишивані українські рушники й вітряний млин.

Музей історії запорозького козацтва

Найкращим музеєм міста є музей історії запорозького козацтва, який занурює кожного в атмосферу тих далеких часів. У ньому презентована виставка часів Київської Русі, Новітньої історії запорозького краю, Запорозької Січі в історичній та художній літературі. Площа музею становить 1600 квадратних метрів та включає в себе 30 тисяч знахідок. Музей багатий вбранням православних священнослужителів, іконописом та шкіряними виробами часів Берестецької битви.

Справжньою гордістю музею є три діорами. «Битва Святослава» з розповіддю про битву князя у 972р. Друга діорама – «Військова рада на Січі» повністю відтворює козацькі звичаї та атрибути козацтва. Третя «Нічний штурм Запоріжжя в 1943 році” розповідає про те, як було звільнено місто.

Дубовий Гай

Головною візитівкою Запоріжжя є Дубовий Гай. Парк розкинуся на території площею 57 га та складається з декількох зон відпочинку й атракціонів. Це чудове місце для релаксації, коли ви можете залишитись на самоті й відпочити від міської метушні. Побавитись з білочками, погодувати качок і лебедів. 

Якщо ви надаєте перевагу активному відпочинку, на вас чекають атракціони, ресторани та романтична прогулянка на катамарані. Парк є популярним місцем для проведення фотосесій, спортивних змагань та різноманітних майстер-класів.

Музей техніки «Фаетон»

Місцем, де можна прослідкувати еволюцію автомобільної індустрії безсумнівно є музей техніки «Фаетон», який не може залишити байдужим ні автолюбителя, ні пересічного мандрівника. До складу експонатів музею входять близько 60-ти одиниць техніки 20-70 роками XX ст. Експозиція складається з рідкісних автомобілів. Тут можна побачити одну з найдавніших вантажівок України ГАЗ-АА 1935 року виробництва. Досить широко представлена радянська автомобільна техніка, зокрема, відома багатьом ЗіС-6 «Катюша» 1941 (система залпового вогню).

Любителі радянських фільмів можуть побачити до болі знайомі машини, зразки яких нерідко бралися саме з цього музею. Серед них ГАЗ-51, ГАЗ-63, ЗІЛ-164. Також лідерів радянського автомобілебудування «Москвич», «Побєду», «Волгу». Відвідувачі можуть побачити дитячі автомобілі та велосипеди радянського часу. Важливо, що вся техніка, представлена в музеї працює й інколи, навіть, виїжджає з музею на вулиці аби радувати око кожного з нас.

Запорізький дуб

Одним із сакральних об’єктів української історії є запорізький дуб, вік якого за даними дослідників близько 700 р. За легендою саме під цим дубом зупинявся Богдан Хмельницький 1648р, а Іван Сірко разом з козаками писав легендарного листа турецькому султану. Крім того, цей дуб міг бути свідком декламування поеми «Катерина» Т. Шевченком.

Висота дуба становить 36 метрів, діаметр стовбура 6,5 метрів. Незважаючи на проведені роботи із збереження пам’яток в 2002 році, над деревом все ж існує загроза повного знищення. Поруч з ним продовжує існувати Історико-культурний комплекс «700-річний Запорізький дуб», у його складі функціонують церква Покрови Пресвятої Богородиці. Тут любителі коней можуть отримати уроки верхової їзди, а по завершенню, придбати собі сувенір та відпочити у кафе «Біля Дуба».

Соборний проспект

Найголовнішою магістраллю та центром Запоріжжя є Соборний проспект. Його точно потрібно відвідати, бо це серце міста. Він входить одразу до чотирьох районів міста: Комунарського, Олександрівського, Вознесенівського та Дніпровського. Довжина Соборного проспекту складає 10,8 км, що робить його одним із найдовших після харківського. Недаремно Соборний проспект входить до складу «Семи чудес Запоріжжя». 

У старій частині міста можна зустріти декілька будівель початку XX ст, що робить його особливо романтичним та вишуканим. На проспекті знаходяться найважливіші будівлі міста, навчальні заклади та фонтани. 

Запорізька дитяча залізниця

Дуже важко знайти цікаву одночасно для різних вікових категорій екскурсію. Такою є екскурсія на запорізьку дитячу залізницю. Вона знаходиться поблизу з центральним вокзалом Запоріжжя, її довжина складає близько 8-9 км, що робить її найбільшою дитячою залізницею України.

Крім того, поряд з головною станцією знаходиться тераріум. У ньому можна познайомитися з рідкісними черепахами та зміями, зануритись у світ диких тварин: ведмедів, лисиць, вовків та різних невідомих птахів. Деякі з цих тварин занесені до Червоної книги України. Популярним місцем для відпочинку є й акваріумний зал, де можна помилувати око колекцією екзотичних риб, яка становить близько 40 видів. 

Прогулянка серед екзотичних та декоративних рослин, які ростуть у зимовому саду та дендропарку, змусить кожного милуватися їх різноманіттям. Ця родзинка стане справжнім скарбом як у очах, тих хто цікавиться рідкісними рослинами, так і в мандрівників, які зможуть сісти під липою, вдихаючи її запах, читати книгу.

Музей судноплавства «Чайка»

Найбільшим музеєм судноплавства в Україні та Європі вважається «Чайка». Його названо на честь козацької чайки – бойового човна запорізьких козаків під час війн у XVI—XVII ст. ЇЇ було знайдено у водах Дніпра в 1999 р, а тому, саме з цього року починається історія музею.

Ще одним експонатом є бригантина початку XVIII століття. Човен було знайдено і відреставровано в 2004 р, і тепер він тішить око кожного мандрівника. Човен має 17 метрів у довжину, колись у ньому поміщались 50 осіб на борту і 4 гармати.

У музеї можна побачити байдак, який використовувався як пором, що переправляв багаж з одного берега річки на інший. Він був знайдений у Київській області в 2010р.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад

Кожен мешканець міста та турист може поринути в атмосферу тропіків, зустрівши на своєму шляху банани та ананаси. Усе це можна спостерігати у запорізькому міському дитячому ботанічному саду. А ще у ньому ви побачите 4 тисячі сортів різноманітних сортів рослин.

Ботанічний сад має 20 теплиць, площа яких складає 200 квадратних метрів. Сюди входять дендропарк, навчальний комплекс (у якому займаються діти на різноманітних гуртках), оранжереї, зимовий сад, розарій. Сад багатий різними сортами хризантем і папоротей. У «Лимонарії» представлені цитрусові, а саме апельсини, мандарини, грейпфрут та інжир. 

Неймовірні емоції у дітей викликає «Галявина казок». Дітлахи можуть зануритися у світ казок та зробити фото з улюбленими персонажами. На території дитячого парку також є куточок для дітей з інвалідністю. Цей парк через завдяки гурткам, які в ньому існують, прищеплює дітям повагу та любов до природи, і тому кожен його вихованець цінує внесок в природоохоронну діяльність міста.

Арт-алея кованих картин «Місто, яке надихає»

Мистецтво посеред зоряного неба –  те, про що мріє кожен художник, митець і те, до чого прагне людська душа. Саме так можна сказати про Арт-алею кованих картин у Запоріжжі. Ідеєю цієї виставки було розміщення картин у вигляді фоторамок, задля того, щоб подорожуючі та запоріжці могли зробити фото напам’ять. Вона вражає своєю красою та неординарністю, проходячи поруч з неї, спостерігаєш інсталяції, які стосуються історії міста:

  • «Сталевар». Картина заохочує людей поважати працівників металургійних заводів міста, зокрема «Запоріжсталі».
  • «Запорізький дуб». Символ міста та козацького минулого держави.
  • «Запорожець». Символізує автомобіль, який був легендарним для свого часу.
  • «Весна на Зарічній вулиці». Старше покоління пригадує пісню з улюбленого радянського фільму, переглядаючи її.
  • «Карта України». Символізує об’єднану країну і любов до рідної землі. На ній є надпис: «Я люблю Запоріжжя».

Музей авіації «Мотор Січ» 

Ця екскурсія по-особливому сильно зацікавить чоловіків, але з впевненістю можна сказати, що залишить небайдужими й жінок. У музеї техніки Богуслаєва «Мотор Січ» зібрані авіаційні двигуни, колекція мотоциклів та мисливська зброя, колекція самоварів. До слова музей працює у Запоріжжі з 2012 р. Знаходиться він поблизу станції юних техніків в парку ім. Клімова.

Серед експонатів є двигуни, які вже давно стали легендарними в Україні, а саме «Мрія», «Руслан» та мотор літака, яким керував Іван Кожедуб. Також в музеї можна побачити іншу військову техніку часів Другої світової війни, яка здивує кожного своєю автентичністю.

Колекція музею багата на товари народного виробництва: бензопили, мотоблоки, вітроелектростанції й 26 моделей ретро-мотоциклів. 

«Славутич Арена»

Для фанатів футболу, особливо цікавим буде відвідування стадіону «Славутич Арена» під час матчів та музею футбольного клуба «Металург». Споруду відкрили в Запоріжжі у 1938 р, знаходиться він поблизу знаменитої Дніпровської ГЕС. 

Цей стадіон є своєрідним місцем пам’яті для всіх українських футбольних уболівальників, бо саме на ньому свій останній матч на посту тренера київського «Динамо» провів В. Лобановський.  Це була гра, яка відбулась 7 травня 2002 року між запорізьким «Металургом» та київським «Динамо», під час якої В. Лобановського було госпіталізовано. Уже в 2006 р стадіон «Славутич Арена» було реконструйовано. Кількість місць складає близько 12000 тисяч. 

На стадіоні грають домашні матчі запорізького «Металургу», луганської «Зорі». За участю останньої на стадіоні вже було проведено захоплюючі матчі Ліги Європи. У 2019 р був зіграний матч фіналу Кубка України між донецьким «Шахтарем» та «Інгульцем». А вже у вересні 2019 р на ньому грала молодіжна збірна України свої відбіркові матчі на чемпіонат Європи 2021р.

На території споруди також є амфітеатр, прес-центр, секція настільного тенісу, сучасний фітнес клуб. На стадіоні проводяться численні заходи: конференції, семінари, концерти тощо. Прекрасний вид на футбольне поле не залишить байдужим жодного подорожуючого та жителя міста. Воно неодноразово ставало приводом для незабутніх фотосесій.

Тому, будучи в Запоріжжі, треба обов’язково насолодитись цими місцями, адже саме вони були свідками козацького минулого. Прогулятися вулицями славетного міста, відвідати запорізькі пам’ятки або просто посидіти в кав’ярні, милуючись пейзажами Запоріжжя.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.