Кожен населений пункт, як правило, знаменитий чимось своїм, індивідуальним та примітним. Десь це можуть бути архітектурні споруди, десь цікаві пам’ятники. Якесь місто може похвалитися самобутніми географічними об’єктами, а якесь – чудовими природними ландшафтами в окрузі. Однак і перші, і другі, і треті напевно зможуть знайти серед своїх вулиць най-найдовшу, найкоротшу, найстарішу і найновішу, найширшу і найнезвичнішу. Далі – на https://zaporizhzhia-future.com.ua
Є такі вулиці і у Бердянську. А той факт, що він є все-таки курортним містом, надає особливого шарму всієї його історії та архітектури, і додає нотку особливого інтересу всьому, що з розвитком Бердянська пов’язано.
Найдовша вулиця
Так, наприклад, чимало інтересу традиційно викликає у бердянців та гостей міста вулиця Макарова. Власне кажучи, абсолютна більшість туристів, які прибувають до Бердянська для того, щоб відпочити і як слід підлікуватися, так чи інакше пов’язані з цією вулицею – адже саме вона, будучи найдовшою у місті, йде через усю косу. Саме на вулиці Макарова розташована безліч курортних установ, які носять гучні назви і добре відомі як у самому Бердянську, так і далеко за його межами. Свою назву вулиця отримала понад півстоліття тому – у другій половині двадцятого століття.
Шукайте адресу
Гостьові будинки, готелі, бази відпочинку, пансіонати, мотелі, готелі та заїжджі двори, численні заклади швидкого харчування та іншого громадського харчування, літні табори і навіть традиційні “чемпіони” з відвідуваності серед усіх бердянських розважальних закладів – дельфінарій та аквапарк, розташовані саме по цій вулиці Макарова. Одних лише оздоровчих закладів (тобто тих, хто заявляє про можливість не лише повноцінно відпочити на своїй території, а й якісно поправити власне здоров’я), на вулиці Макарова налічується понад сім десятків! Їхня пропускна спроможність буквально вражає уяву, адже одночасно ці заклади можуть прийняти близько п’ятнадцяти тисяч туристів на відпочинок та лікування. І все це – потужності лише однієї вулиці, яка має протяжність близько тринадцяти кілометрів. Чи багато населених пунктів у Запорізькій області можуть похвалитися такими параметрами?
Напевно, цей рекорд не вдалося б за бажання повторити навіть обласному центру – самому Запоріжжю – протяжність найдовшої вулиці якого становить трохи більше, ніж одинадцять кілометрів. Цей результат належить центральному проспекту міста – Соборному. Таку протяжність вулиці Макарова дозволяє мати особлива властивість – вона простяглася вздовж коси, яка далеко видається в море. Таким чином, вулиця Макарова служить місцем розташування прекрасних бердянських пляжів (як стверджують знавці відпочинку на узбережжі теплого та ласкавого Азовського моря – найкращих у місті!).
Знаменитий полководець
Чимало інтересу невтомним дослідникам історії приморського міста також здатне принести поглиблення у причини назви вулиці на честь Макарова. Як виявилося, одна з найбільш поширених у Бердянську версій про те, що “винуватцем урочистості” став винахідник однойменного пістолета, насправді не витримує жодної критики. Вулиця названа на честь зовсім іншого Макарова – не менш відомого однофамільця знаменитого зброяра. У Бердянську таким чином увічнили пам’ять про океанографа, досвідченого дослідника, теоретика і практика військової справи, кораблебудівника і певною мірою навіть проектувальника більш сучасних і просунутих видів суден (наприклад, для плавання в полярних льодах) – Степана Осиповича Макарова. До численних заслуг віце-адмірала Макарова перед моряками всіх поколінь слід віднести розробку семафорної азбуки (що врятувало чимало життів тих, хто пов’язав свою долю з морем, і дозволило їм повернутися додому живими та неушкодженими), участь у навколосвітніх експедиціях, написання наукових праць на основі багатої теоретико-практичної бази, зібраної під час роботи в полярних умовах, розробку озброєння для торпедування супротивника та багато іншого. Макаров загинув під час ведення бойових дій. Бердянці назвали його ім’ям найдовшу вулицю свого міста і тим самим допомогли зберегти пам’ять про велич цієї людини, яка була віддана морю і морській кар’єрі до останнього свого подиху.
Міні-вулиця
Однак якщо точно визначено, яку з бердянських вулиць слід вважати найдовшою, то слід визначити і найкоротшу. Як правило, титул найкоротшої вулиці цього курортного міста віддають вулиці імені Суворова, що знаходиться у мікрорайоні АЗМОЛ. При цьому протяжність цієї вулиці становить лише півсотні метрів! І розташований там, якщо вірити офіційним даним, лише один будинок (та й той – на розі з сусідньою вулицею імені Степанянця). Втім, багато хто схиляється до думки про те, що такий “апендикс” і вулицею повноцінною вважати не варто (попри те, що в околицях ведеться будівництво і в теорії, через деякий час, будинків по вулиці Суворова може стати більше), і віддають почесне звання найкоротшої вулиці одній з невеликих вуличок все на тій же косі, неподалік вже згаданої вулиці імені Макарова.
Дослідник та вчений
Ця вулиця носить ім’я Леонтьєва, і її довжина сягає лише сотні метрів. Вона нагадує невелике відгалуження на карті, яке веде від центральної на косі вулиці Макарова прямо до морського узбережжя. При цьому примітний той факт, що Олег Леонтьєв був, напевно, єдиним із усіх, чия пам’ять увічнена на адресних табличках на косі, хто був живий у той період, коли його ім’ям називали вулицю у Бердянську. Цей учений відзначився і запам’ятався сучасниками своїми дослідженнями у сфері географії та геоморфології. Особливу увагу вченого привертало морське дно разом із його мінливими формами (а що могло б знайти в серцях жителів Бердянська більший відгук, ніж непідробний інтерес вченого до моря?), рельєф підводних плато та берегів. Незважаючи на те, що Азовське море і узбережжя Азова в районі Бердянська не займали істотного місця в наукових працях вченого, згадки про нього все ж таки зустрічаються у виданих ним підручниках та посібниках для студентів.
Міста безупинно зростають і розвиваються. Разом із ними еволюціонують і топоніми (тобто назви різноманітних об’єктів). Не виключено, що люди майбутніх століть судитимуть про нинішніх бердянців за тими топонімами, які вони залишать по собі на сторінках атласів, книг, путівників та придорожніх табличках.