П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Громадський транспорт в Запоріжжі. Чому маршрутки це «не ок»?

Основою здорового міста є перевага громадського транспорту над автівками у сфері пасажироперевезень. Це легко довести поглянувши на Берлін, Прагу або навіть на нашу Вінницю, пише zaporizhzhia-future.com.ua.

Не складно знайти позитивні приклади того, як влада докорінно змінювала баланс сил на дорогах міста. З усім тим, на Запорізьких асфальтних шляхах досі «кочують» зграї маршрутних таксі.

Маршрутне таксі поняття часів 90-х. Через не змогу місцевої влади самостійно підтримувати муніципальні автобуси, трамваї та тролейбуси й виник цей саморобний вид міського транспорту. Замість повноцінних стоячих місць з поручнями та ручками – приварена до даху труба, замість автоматичної, широкої двері лише автомобільні дверцята, які зачиняються з гучним грюкотом та брязканням автомобільного ременя. Кожен містянин може потрапити у місце призначення тільки за умови проходження складного процесу  просування всередину, а потім і виштовхування з переповненого транспортного засобу. Чимало містян вважають що маршрутне таксі найшвидший спосіб дістатись до віддалених куточків міста, куди не доїжджають автобуси й трамваї. Але саме у цьому і є найбільша вада маршруток, вони не дають розвиватись іншим типам транспорту. І цим самим вони забирають більше ніж дають. 

Альтернатива

У «спринтерів» є купа альтернатив. Починаючи зі споріднених з ними Автобусів та Тролейбусів, завершуючи метро, трамваями та монорейкою. Зазвичай найкращим типом вважають метро. Воно не сильно заважає поверхневому трафіку, створює багато робочих місць, збільшує мобільність населення міста. Така думка є доцільною для багатомільйонних міст, там метро виправдовує себе ціною. Оскільки Запоріжжя досі не на цьому рівні, пріоритетними для міста повинні бути трамваї та тролейбуси. Окремий плюс цього транспорту навіть в тому, що місто вже має базову інфраструктуру для них.

Трамваї та їх минувшина

Другим після каналізації урбаністичним проривом став трамвай. Централізована система наземного дорожнього транспорту, який водночас забирає місце для пересування в автівок та дає його пішоходам.
Він не псує зелені зони, та не вимагає місць паркування посеред міста. Гарно організована система трамваїв може повністю задовольнити потребу в пересуванні.

У Запоріжжі, на жаль, трамваї асоціюються зі старими, холодними машинами які кволо ковзають по рейках міста, доживаючи свої останні дні, та це не так.
Вінниця змогла перетворити такі артефакти радянського часу в новітні машини з контролем температури у вагонах, безкоштовним Wi-Fi з’єднанням та окремими виділеними сидіннями для вагітних та людей з інвалідністю.
Два вагони трамваю можуть замінити до десяти маршруток у час пік. Це і розвантажить трафік, і зменшить відсоток дтп з участю пасажирів.

Проте, досі у місті залишаються сумні й переповнені маршрутки. Найкраще що може зробити містянин це за можливістю користуватись виключно повноцінним громадським транспортом. Голосувати мовою грошей завжди було шляхом до змін. Окрім цього, не буде зайвим і підтримувати електронні петиції, які час від часу створюють на кількох платформах. Одним з прикладів дієвості петицій є місто Львів, у якому через петицію ще з 2018 року на міському рівні відмовляються від маршрутних таксі на користь електротранспорту.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.