Запоріжжя – земля особлива, історична, багата на різні знахідки, і тому немов овіяна легендами. Тут, здається, під кожним каменем захована своя історія: добра чи зла, з поганим кінцем або з хорошим, весела або повчальна. Найбільше легенд і переказів, звичайно ж, можна почути про острів Хортиця – колиску всього запорізького козацтва. Навіть незважаючи на те, що сучасність вносить свої корективи в звичний ритм життя запоріжців, багато що на цьому острові ще нагадує про його славну багатовікову історію. Та й крім Хортиці, в степах, що оточують наше місто, можна знайти чимало цікавих речей. Так, наприклад, сліди древніх стоянок, вміст високих степових курганів, таємничі знахідки з-під багатометрового шару землі. І всі вони тільки й чекають, здавалося б, своїх дослідників, які будуть здатні вийняти їх на білий світ, розглянути, очистити і детально описати, а потім запропонувати людям з усього світу помилуватися на цю культурну спадщину українців. Далі на zaporizhzhia-future.
Не все те золото, що блищить
Крім того, потрібно сказати, що є у нашій землі і природні багатства і скарби – ті, до яких жодного разу не прикладалася рука людини для того, щоб створити їх. Той же острів Хортиця, затоплені пороги, чиї залишки визирають з-під синіх вод широкого Дніпра, заповідні скелі Кам’яних могил, дніпровські плавні – можна довго перераховувати те, чим щедро нагородила природа запорізьку землю. Але ці скарби, на жаль, активно руйнуються людиною. Той же острів Хортиця став останнім часом місцем активної реконструкції і своєрідною “міні-туристичною Меккою” міста через те, що на його території було проведено досить великий музичний фестиваль. За твердженнями екологічних активістів, з якими можна ознайомитися у відкритих джерелах, відвідувачі фестивалю не надто переймалися збереженням цього скарбу не тільки міста, а й усієї країни, і територія національного надбання була перетворена в неабиякий смітник. Таким чином, з подачі деяких “любителів культури”, цей скарб міста поступово перетворюється на урбанізовану пустелю.
Пошуки і проби
Що ж стосується справжніх, так би мовити, “класичних” скарбів на території Запоріжжя і Запорізької області – то і тут нам є, чим похвалитися. Власне кажучи, якщо взяти до уваги той факт, що ці території були заселені людьми мало не з часів незапам’ятних – то тут дійсно є, що пошукати, що знайти, і чим пишатися. Так, наприклад, відоме місце під назвою Мамай-гора (знаходиться в Запорізькій області порівняно недалеко від обласного центру) подарувала наполегливим археологам цілий скарб, а саме – фрагменти побутового начиння, яке відноситься до часу скіфських поселень на цій території (в тому числі і гончарні вироби з дуже рідкісними і тому історично значущими орнаментами), похоронні ритуальні предмети, інші побутові предмети. Як відомо, в Північному Причорномор’ї Мамай-гора займає чільні позиції серед інших могильників за кількістю і якістю знайдених предметів. Нерідко також на розкопках виявляли речі дорогоцінні.
Збільшує історичну цінність знахідок той сумний факт, що майбутні покоління запоріжців уже не зможуть, швидше за все, проводити дослідження Мамай-гори і прилеглих територій, адже комплекс поступово сповзає в Каховське водосховище. Саме тому розкопки і виявлення скарбів ще можна встигнути фінансувати краще і виконувати швидше – інакше значна частина спадщини древніх племен може бути назавжди похована на дні рукотворного моря і, таким чином, бути втрачена для нас.
Козацькі монети
Чимала кількість легенд і оповідань на території Запорізької області пов’язана з пошуком і знахідкою козацьких скарбів. Вся справа в тому, що з кожного походу на багатий Константинополь відважні українські воїни поверталися, навантажені різноманітними цінними предметами. Це був, так би мовити, закономірна (і на той час абсолютно не унікальна) сатисфакція за тяготи і позбавлення військового походу, а також чималий ризик для життя і здоров’я. Після того, як імператорським указом козакам було велено покинути свої території і переселитися на Кубань, забрати з собою всі свої скарби було не цілком реально. Тоді, згідно з давніми переказами, кожен козак вибрав затишне місце на березі Дніпра, в скелях, в плавнях Великого Лугу, і сховав там все те цінне, що йому належало і не повинно було потрапити в чужі руки. Ентузіасти від історії стверджують, що кілька таких скарбів вже були знайдені і вивезені за кордон так званими “чорними археологами”. Разом з тим, офіційні знахідки козацьких часів в Запоріжжі теж є, але вони досить скромні, в усякому разі, не є коштовностями. Так, на поверхню було піднято кілька чайок (так називалися судна, на яких козаки не боялися кинути виклик річці і морю), а також знаряддя на лафеті. Знаходили також ядра, мушкети, шаблі, люльки, ятагани і інші предмети тих часів. Особняком в ряду цих знахідок стоять два мечі, знайдених неподалік від берегів Хортиці кілька років тому. Вони набагато старше попередніх знахідок, і народний поголос вже охрестив їх “мечем Святослава” і когось із його найближчого оточення. Як відомо, існує теорія, згідно з якою відомий слов’янський князь Святослав знайшов свій кінець якраз на Хортиці. Землі Великого Лугу (здебільшого затоплення при будівництві ДнепрГЕСа), взагалі представляють чималу історичну цінність і перспективи саме в плані пошуку подібних артефактів.
Знайдене золото
Разом з тим, скарби із золотих монет на запорізькій землі не рідкість, просто відносяться вони найчастіше до інших історичних періодів. Так, наприклад, нещодавно в селі Таврійське був знайдений скарб, що складається із золотих монет, які датуються часом Золотої Орди. Ці монети побачили світ приблизно сім сотень років тому! Після таких знахідок зовсім неважко повірити в те, що свого часу і своїх дослідників ще чекають в землі десятки скарбів з різних історичних епох. Деякі з них зможуть, ймовірно, тільки порадувати своїх щасливих пошукачів-дослідників, а також бути естетично цікавими. У той же самий час, напевно Запорізька область і запорізька земля багаті і такими скарбами, які зможуть сказати нове слово в науці і додати деякі відсутні деталі в пазл про історію Запоріжжя.