П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Старовинні артефакти на запорізькій землі

Історія запорізької землі вельми строката і незвичайна. Є в ній такі моменти, які можна вважати без перебільшення унікальними – як в рамках окремо взятої України, так і для всього світу. Так, наприклад, якщо б не острів Хортиця і Байда, розташований прямо поруч з ним, то людство так ніколи б і не дізналося про феномен запорізького козацтва. Адже тільки тут, на важкодоступних берегах річки, що тече у вільному, відкритому всім вітрам і тому ніким не зайнятому степу, могло зародитися і оформитися як військова сила співтовариство людей, які вміють тримати в руках зброю. Вивчати культури, які жили і залишили слід на цій території – почесне і часом вельми нелегке заняття. Крім того, організація і проведення археологічних експедицій вимагає збору безлічі документів і стабільного фінансування. Далі на zaporizhzhia-future.

На жаль, в наш час інтерес суспільства до питань історії вельми ситуативний і нестабільний. Це знаходить свій вияв, в тому числі, і в ставленні до пізнання того нового, що дає нам можливість пізнати рідна земля.

Таємниці під водою

А дізнаватися на території Запорізької області можна ще багато чого! Адже заселена вона була самими різними племенами і народностями вже з епохи неоліту. Протягом усього цього часу запорізька земля неодноразово ставала ареною і для кровопролитних битв, і для подій, що ввійшли в світову історію, і для життя десятків тисяч простих людей. Сліди всіх цих подій надійно зберігає в собі земля, але іноді подібні артефакти все ж потрапляють в руки наполегливих археологів. Про те, які цікаві штучки були знайдені буквально під нашими ногами, наша сьогоднішня розповідь.

Ще в кінці минулого століття Запоріжжя на якийсь час стало буквально історичної Меккою, коли на дні Дніпра підводні археологи виявили залишки стародавньої козацької чайки – так називалися в ті часи кораблі захисників нашої землі. Оскільки виготовлені вони були в основному з дерева, то збереглися до наших часів суду – не дуже часте явище. Однак з тих пір вдалося знайти ще кілька. Оскільки вік знахідок цілком пристойний – близько чотирьох сотень років, звертаються історики з ними дуже обережно. Планується, що знайдені екземпляри будуть підняті з дна Дніпра, очищені від мулу і водоростей, і незабаром поповнять собою експозицію музею судноплавства, розташованого на острові Хортиця. У будь-якому випадку, побачити шматочок історії своїми очима буде цікаво як жителям міста, так і його гостям.

Золото Орди?

Не менш багата артефактами і суша в Запорізькій області. Так, нещодавно група археологів, яка проводила розкопки на Мамай-горі, що розташована в Кам’янко-Дніпровському районі області, натрапила на вельми цікаві штучки. З багатовікового полону землі були витягнуті предмети побуту, які стосуються періоду Золотої Орди. Як відомо, ці кочові племена протягом досить тривалого періоду часу перебували на території нинішньої Запорізької області, і тому можливість дізнатися більше про них – чудесна і дуже своєчасна.

Грецька спадщина

Але, мабуть, не одні тільки половці (ті самі кочівники) облюбували місця в запорізькому степу. Так, по сусідству з Мамай-горою вчені витягли із землі також предмети побуту інших племен (зокрема, скіфів), а також греків, які в ті часи жили тут. Завдяки зусиллям істориків сучасні люди отримали можливість ближче познайомитися з минулими культурами. Стародавні амфори, гребені, предмети кухонного начиння (в тому числі багато прикрашені), культові атрибути, – всі вони побачили світло в результаті минулих розкопок. Ймовірно, що все знайдене поповнить собою музейні фонди на території країни і області.

Але перелік цікавих знахідок на території Запорізької області не обмежується кораблями і предметами побуту. Так, наприклад, в Пологівському районі теж недавно пройшли археологічні розкопки. В поле зору фахівців від історії і знавців археології потрапили кілька курганів. В результаті величезний відрізок часу (ну за сучасними мірками, звичайно) – понад півтори тисячі років, що припали на добу бронзи – став ще ближче до розуміння сучасними людьми. В курганах були знайдені як предмети повсякденного побуту, так і ритуальні атрибути наших предків. Вельми вражаючі знахідки, вам не здається?

Щедрий подарунок

Але не тільки в результаті розкопок з’являються нові експонати в місцевих музеях. Так, наприклад, вельми незвичайним способом обзавівся цікавою реліквією Кінний театр, який знаходиться на острові Хортиця і вже багато років радує і дорослих, і дітей своїми яскравими, якісними і просто майстернями постановками. Нещодавно вони отримали дивну посилку з самої Шотландії – країни давніх замків і безкраїх зелених просторів. У посилці був незвичайний дзвін. Як виявилося, він належав одному з нащадків запорізьких козаків і зберігався в його сім’ї вже протягом багатьох поколінь. За інформацією з відкритих джерел, предком роду вважається козак-характерник (тобто такий представник запорізького війська, який вміє лікувати молитвами і за допомогою трав, а іноді і володіє деякими іншими особливими здібностями). Гідний нащадок прийняв рішення передати дзвін на історичну батьківщину. Тепер цей старовинний артефакт доступний для всіх без винятку відвідувачів кінного театру і йому вже приписують деякі цілющі властивості.

Відправ гармату в морозилку

Однак запорізькі історики вміють не тільки знаходити старовинні предмети, а й професійно реставрувати їх – тобто повертати максимально первісний стан. Так, повідомляється, наприклад, що групою наукових співробітників заповідника «Хортиця» були використані найсучасніші і просунуті методики для збереження (консервації) знайдених на дні Дніпра артефактів. Серед них, скажімо, гарматний лафет, який датується вісімнадцятим століттям. Оскільки використовувати раніше випробувані і доступні методи консервації можливим не представлялося, з огляду на специфіку предмета, то вперше в Україні був застосований метод виморожування. Якщо уявити цей процес спрощено, то знайдені предмети (в даному випадку – гарматний лафет) цілком помістили у величезну і дуже потужну морозильну камеру, яку виготовили спеціально для цього. Після того, як всі необхідні роботи будуть проведені, гарматний лафет повинен буде зайняти своє місце в музеї судноплавства.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.