П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Історія створення і розвитку Комунарського та Дніпровського районів Запоріжжя

Будь-який населений пункт – як жива людина. Він розвивається за своїми законами, зростає, розширюється, набуває популярності та репутації, як у місцевих жителів, так і у всій країні. Не стало винятком і Запоріжжя. Як відомо, місто було збудовано як військове укріплення ще у вісімнадцятому столітті. Тоді воно носило горде ім’я Олександрівськ. Однак згодом потреба у веденні бойових дій та захисті від них зникла у зв’язку із закінченням війни, і невелике повітове місто стало розвиватися за канонами мирного часу. Незабаром після того, як до Олександрівська прийшла радянська влада, він змінив назву і став Запоріжжям (на честь того, що фізично знаходиться за порогами, затопленими в процесі будівництва греблі ДніпроГЕСу). Стали зростати і розвиватися житлові масиви (адже Олександрівськ не міг похвалитися великою кількістю населення – отже, безліч районів були йому не потрібні). Але часи змінюються, з кожним роком ставало більше тих, хто називав себе запоріжцем, і нові райони стали з’являтися, як за помахом чарівної палички – облаштовані, чисті, світлі, по-справжньому затишні. Далі – на zaporizhzhia-future.com.ua

Побудований на піску

Комунарський район належить до наймолодших – він був виділений з Вознесенівського (тоді – Орджонікідзевського), що непристойно розрісся на той момент, тільки в 1977 році. В цей час більшість житлових масивів Запоріжжя вже існували, і тому ім’я для району вигадали за назвою одного з великих промислових підприємств, розташованих на його території. Складається Комунарський район з так званого Космічного (у народі – Космосу) та Південного (його також називають Пісками – тому, що збудовані будинки були буквально на піщаній основі).

Взагалі, слід зазначити, що Комунарський район спочатку планувався як один із найзручніших у побутовому плані, принаймні – серед запорізьких мікрорайонів. Насамперед, це стосується, безсумнівно, Пісків, старт забудови яких було дано лише 1984 року – тобто вони максимально відповідають більш-менш новим стандартам. Якщо і є в Запоріжжі місце, яке виглядає максимально футуристично, але при цьому вміщує весь максимум зручності – то це, безсумнівно, Південний мікрорайон. Щільна забудова досить сучасними житловими будинками, комфортні майданчики та парки, відмінна житлова інфраструктура – ​​це все про нього.

Перевірений та надійний

Космічний мікрорайон було збудовано трохи раніше свого побратима. Його закладали наприкінці п’ятдесятих років минулого століття, а активно забудовували у шістдесятих та сімдесятих роках. Однак це не завадило йому зберегти свою автентичність та архітектурну актуальність навіть у наші дні.

Не можна не відзначити той факт, що саме на території Комунарського району знаходиться велика кількість промислових підприємств, багато з яких встигли зробити ім’я на міжнародній арені. Хто, наприклад, не чув про такий автомобіль, як “Запорожець”? Адже їх збирали саме тут, на заводі “Комунар” (у наш час – Запорізький автомобільний завод, основною продукцією якого є автомобілі марки “Ланос” та “Сенс”).

Біля витоків Дніпробуду

Чимало цікавого таїть у собі й історія Дніпровського району. Він поєднує у собі такі мікрорайони Запоріжжя, як Осипенківський, Бородінський, Верхню Хортицю, Великий Луг, а також кілька невеликих селищ. Цей район міста був створений одним з перших (ще в далекому 1928) і названий на честь Леніна – Ленінським. Свою нинішню назву район набув лише у 2016 році, у зв’язку з декомунізацією. Історія забудови Дніпровського району тісно пов’язана з будівництвом греблі ДніпроГЕСу. Саме тут розміщувалося тимчасове житло численних робітників Дніпробуду, а також своєрідна “штаб-квартира” будівництва, в якій працювали інженери та архітектори (зокрема і знаменитий Вінтер, на честь якого було названо бульвар). Нині район примітний декількома відмінними рисами. Так, наприклад, однією з них є тут сімсотрічний Запорізький дуб, під яким, імовірно, відпочивав під час походу козацький гетьман Богдан Зіновій Хмельницький. Незважаючи на те, що стан дерева далеко не відмінний, над його збереженням працюють найкращі фахівці. Крім того, примітна сама архітектура району, особливо тих вулиць, які були забудовані першими – ще на початку ХХ століття. Цим будинкам вже під сотню років, а вони все ще виглядають актуально і привабливо – зі своєю ліпниною, амфітеатрами, колонами та фігурними сходами. Наприклад, зразком такої архітектури є місцевий районний Палац культури на бульварі Вінтера.

Унікальні споруди

Цікава також культура німців-менонітів, які компактно проживали тут досить тривалий час. Вони залишили по собі чимало зразків своїх споруд (наприклад, замок Вальмана на Верхній Хортиці чи будівлю педагогічного училища). Ці будівлі відрізняються своєрідною строгою простотою, стрілчастими вікнами, барвистими вітражами, чудовою кладкою з червоної цегли, а також особливою формою веж та шпилів на даху. Слід зазначити, що жодна інша менонітська колонія з тих, яких було чимало на території сучасного Запоріжжя, не залишила настільки багато унікальних будівель, як Верхньохортицька.

Примітний Дніпровський район і своєю історією. Так, наприклад, саме на його берегах було збудовано першу в Олександрівську судноверф. Сталася ця подія наприкінці вісімнадцятого століття з легкої руки одного з імператорських наближених – адмірала на прізвище Де Рібас. Нову верф він назвав Катеринославською і присвятив будівництву вантажних судів. Декількома роками раніше тут також була влаштована Імператорська пристань – вона служила притулком для Катерини Другої, яка робила річкову прогулянку разом з іноземними правителями. Погодьтеся, що роль пристані була дуже почесна?

Обличчя Запоріжжя – Соцмістечко

Чимало добрих слів можна сказати також про такий мікрорайон, який дуже відомий у світі (зокрема включений до списку культурної спадщини ЮНЕСКО) та притягує погляди кожного туриста. Йдеться, звичайно ж, про Соцмісто – те саме місце, яке забудовувалося з усім радянським колоритом. Досить лише згадати найнезвичайніші будівлі – вежу архітектора Козлінера (ту, на якій у час є унікальне підсвічування), так званий круглий будинок, будинок з колонами, а також будинок з шашечками. Також на території Соцміста (а значить – і Дніпровського району) знаходиться і найдовший запорізький будинок. Він розташувався на вулиці Малій у районі запорізького порту.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.