Четвер, 28 Березня, 2024

Модернізація комунальної системи (теплопостачання) на прикладі Запоріжжя

Міська рада Запоріжжя у 2012 році прийняла рішення змінити енергетичну політику міста. Енергетичний план розроблений до 2025 року. План спрямований на повне термальне та архітектурне оновлення всіх будівель в Запоріжжі. Оновлення систем енергозбереження міста, яке значно знизить витрати сімейних бюджетів жителів і міського бюджету Запоріжжя. У Запорізький енергетичний план закладена практика європейських міст.  У Запоріжжі часто приїжджають європейські фахівці, дипломати і банкіри з різних країн ЄС — Великобританії, Німеччини, Швеції. Користуючись нагодою фахівці Запорізької міської ради та депутати вивчали міжнародний досвід модернізації житлових і громадських будівель, як працює сучасна комунальна енергетика, досвід управління міським господарством. Надійним партнером став ЄБРР –  Європейський Банк реконструкції та розвитку. Далі на zaporizhzhia-future.

Які проблеми були в Запоріжжі у 2012 році

Неможливо вирішити швидко всі питання, які виникають при управлінні господарством в місті. Тому всі хто так чи інакше належать до комунальної енергетики повинні завжди працювати на випередження при формуванні заходів з енергоефективності використання всіх видів енергоресурсів. Такий виклик прийняв Запоріжжя до формування Муніципального енергетичного плану:

  • Житловий фонд значно застарів, тому утеплення будівель дасть можливість продовжити термін експлуатації ще приблизно на 50 років. Крім цього буде архітектурне оновлення самих будівель, що значно змінить зовнішній вигляд будинків і вулиць.
  • Сума платежів за електричну енергію та газ у 2012 році досягли мільярда доларів США і це не межа.
  • Значно зросли платежі населення на такі енергоресурси як тепло, гарячу воду, газ і електроенергію. У 2005 році загальна сума становила 267 млн.грн, а у 2012 році ця сума становить 894 млн. грн. Тільки по газу міський бюджет дотує населення на суму 877 млн.грн в рік.
  • Різко збільшилися витрати на енергоресурси для шкіл, дитячі садки і лікарень. За 10 років стаття витрат «Плата за енергоресурси» зросла в 8,8 раза. У 2000 році було 32 млн.грн, а у 2012 році ця ж стаття витрат становить 280 млн. грн.

Як бачимо росте проблема витрат в цілому на місто. Далі зростання вартості на природний газ і теплову енергію загрожуватиме зростанню заробітної плати бюджетної сфери: вчителям, лікарям. Тому зростання вартості за всі енергоресурси став не просто викликом, а й спільною метою вирішення для муніципалітету.

У муніципальному енергетичному плані поставлені наступні цілі:

  • до 2022 року повністю перевести теплопостачання понад 500 громадських будівель з природного газу на місцеві джерела палива і енергії.
  • шляхом термомодернізації в 4-5 разів, знизити потребу в природному газі для опалення житлових будинків міста, з частковим його заміщенням місцевими джерелами палива та енергії. Досягнення цієї мети вимагає 20 років і багато грошей, які ми зараз платимо за постійно дорожчають газ і електроенергію.
  • шляхом відмови від природного газу та переходу на поновлювані і місцеві джерела палива і енергії знизити в 3-4 рази вартість гарячої води для населення та бюджетної сфери міста.
  • залучити до виконання Муніципального енергетичного плану місцевий бізнес.

Який ефект дасть Запорізький муніципальний енергетичний план

Термомодернізація більш ніж 3000 житлових і громадських будівель, а енергетики міста дадуть нові робочі місця на наступні 20 років. Гроші, які ми щорічно платимо за електрику, газ і теплопостачання, зараз поповнюють бюджети енергетичних компаній України. Тому краще ці гроші перемикнути у внутрішній оборот міста або направити їх на подальшу модернізацію комунальних систем.

До 2025 року планується реалізувати 9 інвестиційних проєктах в Запоріжжі по 4 проєктним напрямом:

Термомодернізація громадських і житлових будівель Запоріжжя:

  • Проєкт «Термомодернізація 374 громадських будівель», вимагає інвестицій
  • Проєкт «Термомодернізація 2500 житлових багатоповерхових будинків», вимагає інвестицій
  • Проєкт «Модернізація теплових вводів 1336 житлових будинків на базі індивідуальних теплових пунктів» вимагає  власніх коштів городян, позикові і грантові кошти
  • Заміщення природного газу місцевим паливом і енергією в системі гарячого водопостачання Запоріжжя — міська програма, проєкт вимагає інвестицій або позикових коштів
  • Проєкт «Переклад гарячого водопостачання (ГВП) Комунарського району на скидних тепло від центральних очисних споруд (ЦОС-1)» – муніципальний проєкт, вимагає інвестицій або позикових коштів
  • Проєкт «Переклад ГВС Шевченківського району на гранульоване біопаливо» муніципальна програма, проєкт вимагає інвестицій або позикових коштів
  • Проєкт «Заміщення природного газу в системах гарячого водопостачання багатоповерхових житлових будинків шляхом використання потенціалу скидного тепла вентиляційних систем і сонячної енергії» Відновлювана енергетика в житлово-комунальному господарстві Запоріжжя, муніципальна програма, проєкт вимагає інвестицій або позикових коштів
  • Проєкт «Модернізація системи вуличного освітлення Запоріжжя на базі світлодіодних світильників і сонячних станцій на дахах будівель» – муніципальна програма, проєкт буде виконаний шляхом коштів бюджету міста
  • Проєкт «Переклад опалення громадських будівель на гранульоване паливо, теплові насоси та геліоколектори» Зниження споживання електроенергії в комунальних підприємствах Запоріжжя. Муніципальна програма, проєкт вимагає інвестицій або позикових коштів.
  • Проєкт «Зниження споживання електроенергії в комунальному підприємстві« Водоканал »Муніципальний енергетичний план включає 3 етапи:
  1. (2014 р.) – реалізація пілотних проєктів, перехід до моделі управління на базі комунального холдингу (Німеччина), підвищення інвестиційної привабливості ЖКГ Запоріжжя, залучення позабюджетних грошових коштів, технічних і фінансових партнерів.
  2. (2014-2016 рр.) – запуск перших інвестиційних проєктів і програм термомодернізації 20 житлових багатоповерхових будинків, 23 громадських будівель, інвестиційних проєктів заміщення природного газу в секторах гарячого водопостачання, переробки відходів із залученням позабюджетних коштів. Формування нового типу місцевого бізнесу модернізації ЖКГ на основі державно — приватного партнерства, відповідно до Законодавства України. Створення єдиного оператора модернізації ЖКГ Запоріжжя.
  3. (2017-2025 рр.) – реалізація проєктів і програм термомодернізації 2500 житлових багатоповерхових будинків, супроводжується допомогою муніципалітету консультацією та інформуванням населення, 374 громадських установ, проєктів в секторах енергозабезпечення, вуличного освітлення, переробки відходів, супровід і освітлення в ЗМІ.

Над розробкою проєктної документації будуть працювати керівники і фахівці Запоріжжя. Багато з них працювали над розробкою Муніципального енергетичного плану.

Детальніше про концепцію модернізації комунальної системи в Запоріжжі

Зараз теплопостачання в Запоріжжі поставляє 6 районних підприємств теплової мережі для 800 000 жителів. 6 районних підприємств теплової мережі об’єднуються в концерн теплової мережі. Основне паливо для 18 районних котелень є природний газ, резервне — мазут.

Річне виробництво тепла 2,5-3 мільйони Гкал.

Сумарне споживання природного газу в системі централізованого теплопостачання міста становить понад 400-450 мільйонів м3 на рік. Платежі за газ за тарифами 2008 року складає 400 мільйонів гривень на рік.

З 2006 року в систему теплопостачання Вознесенського району надходить тепло від котельні заводу Запоріжсталь, що працює на доменному газі. Ця модернізація дозволила замістити в паливному балансі близько 10 мільйонів м3 природного газу. У найближчому майбутньому потенціал заміщення зросте втричі при введенні нових потужностей на заводський котельні.

Разом з тим в місті дуже великий потенціал заміщення природного газу місцевим паливом і енергією, в тому числі:

  • Заміщення більш ніж 130 мільйонів м3 природного газу шляхом утилізації, доменного, феросплавного і коксового газів.
  • Заміщення більше ніж 100 мільйонів м3 природного газу шляхом утилізації високопотенційного тепла димових газів і низько потенційного промислового тепла систем зворотного водопостачання десяти великих заводів.
  • Заміщення не менше ніж 60 мільйонів м3 природного газу шляхом утилізації міського сміття на сміттєспалювальних ТЕС або виготовлення зі сміття паливних пелетів.
  • Заміщення понад 40 мільйонів м3 природного газу шляхом утилізації низько потенційного тепла міських стоків.
  • Заміщення 20-40 мільйонів м3 природного газу шляхом використання в якості палива біомаси (гранульованого палива-паливних пелет) з відходів сільського господарства регіону.
  • Заміщення понад 50 мільйонів м3 природного газу шляхом утилізації геотермального тепла, тепла річки Дніпро і теплоти повітря на основі застосування теплових насосів.
  • Заміщення 40 мільйонів м3 природного газу шляхом переведення частини споживачів на автономне тепло збереження від теплоаккумуляторов з використанням нічних тарифів на електроенергію.

Безумовно, дуже великим потенціалом заміщення природного газу має глибока термомодернізація будівель, яка допоможе знизити споживання тепла в 3 рази і таким чином зекономить 150 мільйонів м3 природного газу.

Муніципальна програма модернізації системи теплопостачання міста Запоріжжя, повинна включати 4 базових програми – напрямків:

  1. Термомодернізація житлових і бюджетних будівель зі зниженням споживання тепла в 3 рази від наявних рівнів.
  2. Утилізація промислового скидного тепла.
  3. Утилізація муніципального скидного тепла.
  4. Переробка і використання місцевого палива зі сміття і відходів сільського господарства.

Скільки потрібно грошей на модернізацію теплопостачання в Запоріжжі

Приблизна оцінка необхідної суми грошових коштів на глибоку термомодернізацію будівель становить 7 мільярдів гривень.  Для модернізації систем теплопостачання приблизно потрібно 3 мільярди гривень.

Уже в найближчий час слід почати розробку нового енергетичного плану для Запоріжжя до 2030 рр., Цей план повинен передбачити підготовку і реалізацію проєктів термомодрнізаціі будівель і заміщення природного газу місцевим паливом і енергією на 80-90%, які вимагають інвестицій або позикових коштів.

Природний газ після реалізації вищевказаних проектів буде використовуватися як резервне паливо для забезпечення пікової потреби в холодні місяці і збережеться як паливо для приготування їжі.

Для початку Муніципального енергетичного плану Запоріжжя потрібно забезпечення інвестиційної складової в обсязі близько 16 мільйонів гривень, в цю суму входить:

  • Проведення загального і оглядового енергетичного аудиту всього міського господарства: бюджетної, житлової та промислової сфери, приблизна вартість – 0.5 млн. грн.
  • Розробка нової схеми теплопостачання згідно зі стратегією розвитку міста, яка містить розробку перспективних паливних і енергетичних балансів на період до 2020 року – 4.0 млн. грн.
  • Проведення інвестиційного енергетичного аудиту бюджетної сфери з підготовкою зведеного ТЕО термомодернізації бюджетних будівель і їх перекладу на автономні джерела теплопостачання, для підготовки проведення торгів – 0.8 млн. грн.
  • Проведення енергетичного аудиту всіх житлових будинків високоповерхових забудов з підготовкою ТЕО термомодернізації будівель – 2,5 млн. грн.
  • Проведення аудиту десяти основних промислових підприємств з метою підготовки ТЕО ефективності будівництва утилізаційних енергоблоків – 5.0 млн. грн.
  • Проведення енергетичного аудиту з метою підготовки ТЕО будівництва тепло насосних станцій для утилізації скидного тепла стічних вод – 0.85 млн грн.
  • Проведення енергетичного аудиту з метою підготовки ТЕО на будівництво заводів з переробки сміття та біомаси з відходів сільського господарства в гранульоване тверде паливо – паливні пелети – 1.55 млн. грн.

Модернізація всієї комунальної системи Запоріжжя займе не один рік і вимагає постійної зміни і вдосконалення самого Муніципального енергетичного плану. Але це не все, в цій роботі буде залучено велика кількість підприємств різної форми власності і різних напрямків. Городяни Запоріжжя повинні перейнятися цими кардинальними змінами допомагати в реалізації цього важливого плану. Оскільки насправді енергозбереження, енергоефективність і тарифи стосуються кожного.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.