Про смаки, як то кажуть, не сперечаються. Хтось вважає красивими виключно історичні будівлі. В їх прямих лініях, вигинах візерунків на кам’яній кладці, гостроверхих башточках з кованими шпилями люди бачать красу і витонченість, не звертаючи уваги на вік та інші дрібниці. Інші ж люди, навпаки, вважають красивими тільки сучасні будівлі, причому часто – виключно через їх комфорт і облаштованість побуту. Хто з них правий, а хто ні – не нам судити. Швидше за все, обидві точки зору мають повне право на існування. Ми ж зупинимося на тому, що критерієм краси часто виступає незвичайність. Щось унікальне, якась «родзинка», яка відрізняє цю будівлю від десятків побратимів, що стоять по сусідству, дозволять говорити про її красу, а іноді – і залучати до будівлі туристів. Які ж красиві і незвичайні будинки стоять в Запоріжжі і чекають на своїх глядачів? Далі на zaporizhzhia-future.
Прибуткові будинки старого Олександрівська
По-перше, неможливо обійти увагою так звану стару частину міста. А як же інакше, якщо саме тут, буквально на території декількох кварталів, можна на власні очі спостерігати всю історію архітектурної думки на зламі дев’ятнадцятого – двадцятого століть? Незважаючи на те, що безліч подій відокремлюють нас від моменту спорудження цих будинків, вони як і раніше актуальні – і в якості наочного посібника, і як житлові приміщення. Так, зокрема, вельми вигідно відрізняються від своїх сусідів прибуткові будинки Лещинського, Когана, Мінаєва, Біленького, Захар’їна, а також деяких інших олександрівських купців. Архітектурні надбання цього історичного періоду відрізняє ліпнина, особлива (частіше – стрільчата) форма віконних прорізів, масивний цоколь, нерідко прикрашений натуральним гранітом, а також різноманітні ковані елементи в оформленні. Дахи таких будинків найчастіше двосхилі, вони дещо нависають над крайнім поверхом (частіше другим) і створюють неповторне відчуття затишку. Що стосується заїжджого двору Когана, то його архітектурна спадщина і зовсім здається повністю пласкою. Такий ефект створюється, якщо дивитися на будинок під кутом до фасаду, і секрет його – в тому, що фасадні плити виступають вбік. Таким чином, будинок при погляді анфас здається ширшим, ніж є насправді, але більш вузьким.
Лікарні та притулки
Особливе оформлення мають колишні медичні установи. Так, в Олександрівському районі при належному старанні можна відшукати дві з них – і обидві будови продовжують служити новим поколінням запоріжців в тій же «медичній» іпостасі. Це – будівля колишнього пологового притулку Бера і колишня будівля Олександрівської земської лікарні. Перший будинок збудований в незвичному для нас стилі північного модерну, його відрізняє висока кругла вежа зі шпилем, яка є як би кутом для абсолютно прямих стін з безліччю цегляних прикрас, а другий – зразок модерну класичного. У плані забудови він схожий на свого попередника, відрізняє його тільки особливість оформлення переднього фронтону і деякі декоративні елементи фасадів. А ось напівкругла форма в тому місці, де ми звикли бачити прямі кути – залишилася, і вона радує погляд випадкових перехожих і цінителів архітектури. У наш час в будівлі пологового притулку функціонує пологовий будинок №1, а в будинку земської лікарні розміщується Обласна дитяча лікарня.
Соцмісто: приготуйтеся дивуватися!
А чим же може здивувати жителів і гостей міста нова частина? Слід сказати, що Соцмісто, яке розташовано у Вознесенівському районі, є вельми благодатним грунтом для архітектурних спостережень. Перш за все тому, що будували Соцмісто кілька різних архітекторів, кожен з яких прагнув проявити себе у всій красі.
Широко відомий запорізький «пряниковий», або, як його ще називають, «вафельний» будинок. Особливістю цієї досить типової в плані архітектурної споруди є облицювання. Воно виконано з цікавого матеріалу – візерункових плит. Вони так талановито прикрашені ліпними елементами, що здаються писаними. Розташований такий казковий будинок на вулиці Медведєва, недалеко від проспекту Металургів.
Цікавим видається і так званий будинок-башта, який розташований по проспекту Соборному. Це дійсно повноцінний житловий будинок, виконаний, однак, у формі справжньої вежі! Він має шпиль на даху, балкон з балюстрадою, а ночами на ньому запалюється гарне підсвічування. Будинок-башта побудований після війни за проектом архітектора Козлінера.
Крім того, чудеса Соцміста тривають на прикладі так званого Круглого будинку. Він дійсно побудований по колу, і в плані має форму незакінченої букви «О». Житлових поверхів в ньому налічується всього три, а по всьому периметру півкола будинок знизу підпирають (або прикрашають?) масивні, довгасті, пласкі колони. Виглядає такий архітектурний шедевр дуже футуристично.
Будинки «п’яні» і ламані
Всі ми звикли до будинків правильної форми і типового розташування. Нам здається, що тільки в таких будинках зручно жити і тільки такі будівлі проектують сучасні архітектори. А ось і ні! У Запоріжжі є кілька будинків, які місцеві жителі нагороджують всілякими епітетами, і слово «п’яний» – найбільш незлобивий з них. А як інакше назвати будинок, який згинається, немов змія, і має велику протяжність? Таких будинків у Запоріжжі ні багато, ні мало, а цілих три! Найвідоміший з них розташований в центрі міста, поруч з греблею ДніпроГЕСу. Він налічує цілих тринадцять під’їздів і вигнутий латинською буквою S. Іноді місцеві жителі називають його «долар».
Другий «гнутий» будинок розташовується в Хортицькому районі по проспекту Ювілейному – там, де він перетинає вулицю Задніпровською (Василя Сергієнко). Він теж згинається поперемінно в обидві сторони і тягнеться цілий квартал.
Третій «п’яний» будинок помічений в Шевченківському районі. Він теж має химерну форму – загинається, ніби змія, і знаходиться поруч із селищем Димитрова, по вулиці Магістральній.
Все вище, і вище, і вище
А що стосується рекордсменів у висоту, то тут всі запорізькі «чемпіони» зосередилися на Набережній магістралі, в Вознесенівському районі. На даний момент найвищою пристосованою для житла будівлею в місті є «Khortitsa Palace», яке налічує цілих сімнадцять поверхів і функціонує як готель, а поруч з ним – неподалік від каскаду фонтанів «Веселка» – зводиться двадцятип’ятиповерховий будинок. А ось якщо говорити про будівлі офісні, то найвищим в нашому місті є офісний та бізнес-центр «Eco Tower», який розташований по проспекту Соборному в районі площі Фестивальної та налічує дев’ятнадцять поверхів у висоту.