П’ятниця, 29 Березня, 2024

Найцікавіші будинки міст Запорізької області: Бердянськ

Бердянськ належить до одного із найстаріших міст Запорізької області. Причому можна навіть сказати, що не лише старих – а й знаменитих. Безліч історичних подій пройшло перед очима цього міста, багато що воно пам’ятає і багато про що може розповісти. В принципі, ця ситуація характерна для тих населених пунктів, які побудовані біля берега моря або океану, і тому з давніх-давен освоєні людьми у своїх цілях.

Сучасний Бердянськ постає перед відвідувачами різним: новим і традиційним, звичним та новаторським, недоглянутим та акуратним. Він стає все кращим і розвивається і як курорт, і як місто-порт. Проте завжди цікаво дізнатися, з чого все починалося, та як розвивався благоустрій цієї території. Які були передумови, щоб Бердянськ сформувався саме в такому вигляді, в якому ми його всі знаємо і любимо? Далі – на zaporizhzhia-future.com.ua

Майже Одеса

На початку дев’ятнадцятого століття Бердянськ не міг похвалитися наявністю жодної кам’яної будівлі. Абсолютно всі будівлі на території міста були виконані з дерева, самана і так далі. Першою будовою з каменю судилося стати будівлі, яка була на місці нинішнього міського казначейства. Побудовано вона була у 1838 році на гроші мецената та просто відомої в місті людини на ім’я Микола Попович. Що цікаво – будувався дім на місці майбутнього казначейства зовсім не як фінансова установа, а скоріше як спочатку житловий будинок, а після – в якості парафіяльного навчального закладу. Архітектура будинку була дуже цікава тим, хто вивчає містобудування цієї часової епохи, адже, по-перше, будівля Миколи Поповича являлася “зменшеною копією” аналогічної будівлі у місті Одеса, в якій проживав найвідоміший одесит – легендарний Дюк де Рішельє, а по-друге – своїми новаторськими для повітового містечка формами. Однак через деякий час (а точніше – рівно 64 роки) будівля була знесена, і на її місці споруджено більш сучасну та просунуту, цегляну. У ньому розмістилося відділення першого Бердянську Державного банку. Воно було витонченим, акуратним, і збереглося таким до наших днів (за винятком лише невеликих деталей на кшталт трохи зміненого фронтону та знесеного балкона над входом). Було б, без сумніву, дуже цікаво подивитися на будівлю банку в оточенні фаетонів, гужових возів та різьблених карет. Однак ті часи давно і без залишку канули в Лету – і все, що ми можемо, це насолоджуватися видом старовинної архітектури прямо тут і зараз. Не виключено, що нащадкам нинішніх бердянців не залишиться і цього – адже дореволюційні будівлі не молодшають, чи не так?

Перша висотка

Проте чимало бердянських будинків з цікавою архітектурою і історією, що запам’ятовується, “народилися” і в двадцятому столітті. Просто не всі жителі знають про те, що той будинок, в якому вони живуть і до якого звикли, чимось виділяється серед подібних. Та й численні туристи, якими затоплено Бердянськ з травня по вересень, теж мало замислюються про те, які пам’ятки можна відвідати за межами Азовського проспекту. Наприклад, дуже цікава історія першої в курортному Бердянську дев’ятиповерхової будівлі. Йдеться про будинок, розташований по вулиці Правди. У народі його часто називають “крилатим” будинком – і не дарма. Таке прізвисько будинку дали на тій підставі, що спочатку він був збудований у вигляді монолітної середини з двома визначними з обох боків частинами з металу, які і правда при побіжному погляді нагадували крила. Щоправда, з часом крила довелося демонтувати через травмонебезпечність такої споруди, адже вік бердянського “крилатого” будинку вже перевалив за півсотні років (він був зведений у шістдесятих роках минулого століття). Проте назва закріпилася і часто зустрічається не тільки в побуті корінних жителів міста, а й у лексиконі бувалих туристів, які точно знають, що з верхніх поверхів крилатого будинку відкривається вид на море та Азовський проспект.

Хата-читальня

Ще одним цікавим зразком майже сучасної архітектури (і принаймні прикладом радянської забудови Бердянська) є так званий будинок-книжка. Він справді дуже нагадує своїм зовнішнім виглядом наполовину розкриту книгу. Знайти його та помилуватися таким незвичайним твором архітектурного мистецтва можна на перетині вулиці Нагірної з Мелітопольським шосе. Крім незвичайного зовнішнього вигляду, будинок також має вагомий “книжковий” внутрішній зміст – на першому поверсі його функціонує зручна і різнобічна бібліотека. Кращого місця для неї справді придумати було б не можна! Перед будинком-книжкою розташована симпатична площа, на якій зручно проводити час та здійснювати прогулянки мешканцям мікрорайону.

Відлуння революційних років

По сусідству, теж на вулиці Нагірній, можна знайти також дуже цікавий багатоквартирний будинок. Його привабливість полягає в тому, що він був одним із перших будинків такого класу в Бердянську – побудований у революційний 1917 рік, він прийняв одночасно кілька мешканців. Незважаючи на те, що дім цей має у висоту всього лише один поверх, там розташовано чотири повноцінні квартири. Оточений будинок невеликим власним садком і загалом має цілком специфічний колорит старого міста – тихого, затишного та дуже безпечного.

Вежі – бути!

А ось чим можуть похвалитися сучасні споруди – так це незвичайними формами, що нагадують справжню середньовічну вежу. Саме такий зовнішній вигляд має бердянський будинок на вулиці Першотравневій (орієнтир – старе колесо огляду наприкінці Набережної). Висока десятиповерхова будівля примітна тим, що її низ дещо вужчий, ніж верх, і верхні поверхи при цьому побудовані у формі зубців вежі. Враження створюється дуже несподіване. А якщо ще врахувати той факт, що з верху цієї прекрасної вежі чудово видно Набережну, порт і відкрите море за дебаркадером – то й зовсім легко уявити себе десь на вершині скелі в тропічних морях.

Не секрет, що будинки справді мають свій специфічний колорит. Вони, мов люди, вміють пам’ятати, радіти, любити і ненавидіти. Просто ці почуття виражені в камені, і часто люди пробігають повз, не піднімаючи голови і не замислюючись над тим, що відбувається. Завдяки такій архітектурній історії, вираженій у камені та склі, бердянці отримують можливість глибше перейнятися красою та стилем рідного міста, його духом та історією. А кам’яні сторожі завжди поряд і завжди готові розповісти вам ще трохи про події минулого.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.