Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія запорізького транспорту

Без сумніву, пасажирський транспорт – це річ надзвичайної важливості. Нам, людям, що живуть в двадцять першому столітті, важко уявити собі повну неможливість транспортного сполучення не тільки з найближчими районами свого ж міста, але і з віддаленими населеними пунктами, чи не так? В наше життя давно, міцно і надійно ввійшли рейсові автобуси, трамваї, тролейбуси, метро, ​​електробуси, таксі, електрички і інші види транспорту. Більшість людей також з різним ступенем регулярності користується транспортом водним та повітряним. Загалом, жителям і гостям Запоріжжя пощастило в усіх відношеннях – вони в повній мірі можуть відчути себе людьми сучасними. Але так було далеко не завжди. Далі на zaporizhzhia-future.

Перші проби

У джерелах, в яких ми можемо почерпнути відомості про старий Олександрівськ (прабатька і попередника сучасного Запоріжжя) підкреслюється, що як такого громадського транспорту в повітовому містечку не було. По-перше, стан більшості доріг не дозволяв пускати по ним що-небудь, крім гужових возів, а по-друге – перші автомобілі були надзвичайно дорогі. Тому на візництві заробляли в основному приватні особи, яким по кишені було утримувати приватний «парк» з кількох возів, кучерів і коней. Втім, міська влада дивилася і в сторону передових досягнень в галузі громадського транспорту, тому планували відкрити в Олександрівську лінію електричного трамвая, і навіть запрошували іноземних проектувальників. Однак тоді він так і не з’явився в місті.

По дорогах робочого міста

Все змінилося після революції, і причина була донезмоги проста – необхідно було налагодити доставку робочих на тільки що зведені заводи. «Першою ластівкою» в питанні підвозу трудящих від будинку до підприємств став запорізький трамвай, який почав курсувати в 1932 році. Відзначається, що за робочу зміну трамваї міста перевозили до десятка тисяч пасажирів. Всього за десяток довоєнних років кількість ліній трамвая становила близько дюжини.

Оскільки місто росло, розвивалося, і власного транспорту підприємств і трамваїв вже не вистачало, було вирішено запустити автобус. Так в 1934 році в Запоріжжі з’явився перший власний автобусний маршрут – від сучасного проспекту Металургів (тоді – Соцмістечко) до прохідних комбінату «Запоріжсталь». З інтервалом буквально в кілька днів відкрилися ще три маршрути в інші райони міста для зручності робітників. Протягом декількох років автобуси займали майже монопольне становище на запорізьких вулицях, оскільки іншого виду громадського транспорту поза рейок (і тому заздалегідь визначених маршрутів) просто не було в наявності.

Місто росло, розвивалося, і кількість автобусних маршрутів стрімко збільшувалася. Також в Запоріжжі стали з’являтися і автомобілі – більше таких, які належали різним державним органам, ніж приватних. Однак потім почалася війна, і про розвиток транспортної мережі знову заговорили тільки після неї. Тоді кількість автобусних маршрутів стала рости просто величезними темпами в порівнянні з іншими видами громадського транспорту, адже вони були невибагливі в обслуговуванні і не вимагали рейок.

Незвичайна новинка

Лише через декілька років після закінчення війни почався монтаж контактної мережі для того, щоб в місті могли ходити і тролейбуси. В кінці сорокових років перші машини вже вийшли на маршрути. Як і у випадку з попередниками – трамваєм і автобусом, провідну роль в появі нового виду транспорту зіграли заводи і потреби їх робочих. Кількість тролейбусних маршрутів росла не по днях, а по годинах. Незабаром тролейбус курсував навіть у найвіддаленіші райони міста, такі, як Правий берег. Навчання перші водії тролейбусів проходили в сусідньому Дніпропетровську, оскільки там цей вид транспорту з’явився на кілька років раніше, ніж в Запоріжжі. Перші тролейбуси мали деякі конструкційні незручності, проте це не завадило запоріжцям отримувати задоволення від їзди в новому, незвичному і дивовижному виді транспорту.

Слід зазначити, що марки машин постійно вдосконалювалися. Так, після дводверних з’явилися трьохдверні тролейбуси з великою кількістю сидячих місць.

У наш час вже майже не зустрінеш на запорізьких дорогах старих тролейбусів і автобусів. На умовах лізингу купуються нові машини, а старі списуються. Зараз майже весь комунальний транспорт оновлений, причому багато машин приїхали з-за кордону. Що ж стосується трамваїв – то їх і зовсім збирають в Запоріжжі. Також в Запоріжжя прийшов і новий вид транспорту – електробуси. Це ті ж тролейбуси, але з акумуляторною батареєю, яка дозволяє їм мати запас ходу без контактної мережі. Зараз такі машини обслуговують Хортицю і Хортицький район.

По воді …

Разом з тим, розвивалися і інші, не настільки масові види транспорту. Так, наприклад, затоплення порогів Дніпра при будівництві греблі ДніпроГЕСу сприяло розвитку нового виду транспортного сполучення. Запоріжжя, яке знаходиться прямо на головній водній артерії країни, не могло залишатися осторонь від мейнстріму тих часів – водних подорожей. Найпопулярнішим видом водного транспорту був швидкохідний катер на підводних крилах. Його рейси з’єднували Запоріжжя з сусіднім Дніпропетровському (тепер – місто Дніпро). Також через наше місто проходили великі пасажирські теплоходи класу «річка-море», і із Запоріжжя була можливість відправитися в повноцінний круїз як по морю, так і вгору за течією Дніпра – до Києва. У наш час навігація по Дніпру обмежена погодними умовами і строго залежить від сезону, а крім того – кількість найменувань транспорту скоротилася в рази. І порт, і річковий вокзал часто простоюють без навантаження, адже в Запоріжжі в основному курсують тільки катери в бік найближчих сіл, і невеликі екскурсійні теплоходи.

… і по повітрю

Що стосується транспорту повітряного, то в Запоріжжі він розвивався досить активно, але на перших порах – у військовому руслі. Саме військові відомства були першими повноправними господарями запорізького аеровокзалу, і тільки в середині дев’яностих років минулого століття його передали у власність міста. Уже в перші повоєнні роки виконувалося безліч цивільних рейсів в Москву, Ленінград, Баку, Єреван, Сімферополь, Львів. Незважаючи на те, що зазвичай авіаційне сполучення досить дороге, запоріжці активно користувалися ним.

Не так давно, в 2020 році, завершилося будівництво нового терміналу запорізького аеропорту. Тепер він повністю відповідає багатьом міжнародним вимогам і обладнаний для одночасного і зручного обслуговування великої кількості пасажирів.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.